Gündem Haberleri

  Özel hastaneler 'Yeşil Kartlılar'a talip

  Hürriyet Haber
  19.12.2001 - 12:50 | Son Güncelleme:

  Özel Sağlık Kuruluşları Birliği Genel Sekreteri Sedat Azak, devletin, Yeşil Kart sahibi hastaları özel hastanelere de göndermesini isteyerek, ‘‘Yeşil kartlılara devlet hastanelerinde verilen hizmetin bedeli ne ise bize de aynısı verilsin’’ dedi.

  Azak, ekonomik krizin özel sağlık kuruluşlarını da etkilediğini ve bütün hastanelerde hasta sayısının azaldığını belirtti. 

  En yoğun çalışan hastanede bile hasta sayısında yüzde 20 azalma olduğunu, bu oranın bazı hastanelerde daha da arttığını kaydeden Azak,birçok hastanenin kriz nedeniyle el değiştirdiğini bildirdi. 

  Bir yıldır hastane ücretlerine genel olarak zam yapılmazken, fiyat indirimine giden ve kampanyalar düzenleyen hastaneler bulunduğunu anlatan Azak, önümüzdeki yıl için de enflasyon oranında bile zam yapmanın çok zor olduğunu kaydetti.

  Özel hastanelerdeki KDV uygulamasını da eleştiren Azak, ‘‘Devlet hastaneleri ile aramızda eşitsizlik yaratan KDV’nin kaldırılmasını istiyoruz. Devlet, hastaneler arasında ayrım yapmamalı, belli kriterleri olan hastanelerden hizmet satın almalı. Bazı hastanelere hasta gönderilip, bazılarına gönderilmeyerek, taraf tutuluyor’’ diye konuştu.

  ‘‘YEŞİL KART UYGULAMASI’’

  Azak, sağlık güvencesi bulunmayan 7 milyon vatandaşın yararlandığı’’Yeşil Kart’’ uygulaması konusunda da şu öneride bulundu:

  ‘‘Yeşil kartlılar özel hastanelere geldiği zaman, acil de olsa yapılan sağlık harcamalarının bedeli devlet tarafından karşılanmıyor. Oysa devlet hastanesine gidince, verilen hizmetin tutarı, Hazine tarafından karşılanıyor. Devlet, yeşil kart sahibi hastaları bize de göndersin. Devlet hastanelerinde yeşil kartlılara verilen hizmetin bedeli ne ise bize de aynısı verilsin.’’ 

  Azak, Türkiye’de sağlık hizmetlerinin çok yaygın bir sunumunun olduğunu ve bunun da bazı hastanelerin atıl kapasite ile çalışmasına yol açtığını savunarak, merkezi bir sigorta sisteminin kurulmasıyla istenilen hastaneden hizmet satın alınabileceğini, böylece hemhastanelerin tam kapasite ile çalışacağını, hem de hastaya hastane ve doktor seçme hakkının tanınacağını kaydetti.

  İstanbul’da 136 özel hastane bulunduğunu ifade eden Azak, bu sayının fazla olduğunu öne sürdü.

  Azak, bu hastanelerin hepsinin aynı nitelik ve standartta olmadığını da belirterek, sağlıkta özel sektöre düzen getirmek için bir meslek odasının kurulması gerektiğini sözlerine ekledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı