GeriGündem Özel Harp Gladio değil
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Özel Harp Gladio değil

Genelkurmay dün yaptığı açıklamada "Gladio" ve "Derin Devlet" ile Özel Harp Teşkilatı’nı irtibatlandırma çabalarının ülke savunmasına zarar verdiğini belirtti. Açıklamada "Özel Harp Teşkilatı’nın karanlık olaylarla ilgisi olmamıştır" denildi.

GENELKURMAY Başkanlığı "Kontrgerilla", "Gladio", "Derin Devlet" ile Özel Harp Teşkilatı’nı irtibatlandırma çabalarının, "Vatan savunması hazırlıklarında zafiyete neden olduğunu" savundu. Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği’nden dün öğleden sonra yapılan açıklamada şöyle denildi:

İRTİBATLANDIRMA ÇABASI

Geçmişte zaman zaman gündeme getirilen "Kontrgerilla", "Gladio", "Derin Devlet" gibi kavramların, son günlerde Özel Harp Teşkilatıyla irtibatlandırılması gayretlerinin arttığı dikkati çekmektedir. Bilgi eksikliğinden kaynaklandığı değerlendirilen bu gibi suçlayıcı ve amacını aşmış yazı ve yorumlar, ülkemizin maruz kalabileceği bir saldırıda, mütecavize karşı çok hassas görevler icra etmek üzere Soğuk Harp döneminde teşkil edilmiş ve diğer birçok ülkede de benzeri bulunan bu birime zarar vermekte ve vatan savunması hazırlıklarında zafiyete sebep olmaktadır.

KURUMSAL İLİŞKİ YOK

27 Eylül 1952 tarihinde 17 Sayılı ve Milli Savunma Yüksek Kurulu (Başbakan ve ilgili Bakanların imzalarıyla) onaylı kararı ile kurulan bu teşkilatımızın, kurulduğu tarihten bugüne kadar söz konusu yazı ve yorumlarda bahsi geçen karanlık olaylarla hiçbir kurumsal ilişkisi olmamıştır.

ÖKK’YI KARIŞTIRMAYIN

Tamamıyla yetkili makamların onayı ile teşkil edilen, ilgili yasal mevzuat ve emir komuta disiplini içinde Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı olarak görev yapan Özel Kuvvetler Komutanlığı adının bu tartışmalara karıştırılmasından üzüntü ve endişe duyulmakta; bu tür tartışmaların, resmi, yasal ve ülke güvenliği için çok gerekli olan birimimizi haksız ithamlarla yıpratacak seviyeye tırmandırılmamasının gereğine inanılmaktadır.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle