GeriGündem Özel Güvenlik Kanunu'nda değişiklik
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Özel Güvenlik Kanunu'nda değişiklik

TBMM Genel Kurulu'nda verilen bir önergeyle, Özel Güvenlik Kanunu'nun bazı maddeleri değiştirildi.

Genel Kurul'da tasarının görüşmeleri sırasında verilen önergeyle özel güvenlik şirketinde çalışacakların alması gereken eğitim, gerekli araç, gereç ve donanımın bulunması halinde özel güvenlik şirketi tarafından da verilebilecek.

Özel güvenlik şirketlerinde çalışan özel güvenlik görevlilerinin çalışma izin belgeleri 1 ay içinde ilgili kurum ve kuruluşa verilecek. Alarm izleme merkezleri için valiliklerden belge alınması zorunlu tutulurken; kanunun yürürlüğünden önce alınan belgeler geçerli olacak.

Kolluk kuvvetinden ve Milli İstihbarat Teşkilatı'ndan emekli olanlar ile buralarda 5 yıl görev yapanların özel güvenlik şirketinde çalışmak için aranan eğitim şartı kaldırıldı.

Harp okullarında eğitimin 2 ve 3 yıllık olduğu dönemlerde bu okullardan mezun olan subaylar da özel güvenlik şirketlerinde yönetici olabilecek.

Özel güvenlik şirketlerinde silahsız olarak görev yapacaklar için en az 8 yıllık ilköğretim veya ortaokul, silahlı olarak görev yapacaklar için en az lise mezunu olma şartı aranacak. Ancak, kanunun yürürlüğe girmesinden önce bu şirketlerde istihdam edilen görevliler için lise mezunu olma şartı aranmayacak.

Özel Güvenlik Yasası'nın 26 Mart'ta yürürlüğe girecek olan cezai hükümleri, 1 Ocak 2006 tarihine çekildi.

Değiştirilen veya ihdas edilen kadrolar, bu kadroların dağılımına ilişkin cetvellerin ilgili mercilerce vize veya onaylandığı tarihten itibaren geçerli olmak üzere kullanılacak ve aylık ödemeler vizeli veya onaylı kadro dağıtım cetvellerine göre yapılacak.

Adli ve idari para cezalarının hesaplanmasında ve ödenmesinde 1 YTL altında kalan tutarlar dikkate alınmayacak.

BÜROKRATI DIŞARI ÇIKARDI

Başkanvekili Sadık Yakut, görüşmeler sürerken Genel Kurul Salonu'da komisyon sıralarından kalkarak miletvekilerinin yanına giden Kara Ulaştırması Genel Müdürü ve TCDD Genel Müdür Vekili Talat Aydın'ı dışarı çıkardı.Yorumları Göster
Yorumları Gizle