Gündem Haberleri

  Özel güvenlik biber gazı sıkamaz

  ANKARA
  06.09.2013 - 01:01 | Son Güncelleme:

  İçişleri Bakanı Muammer Güler, özel güvenlik görevlilerinin biber gazı bulundurma, taşıma ve kullanma izinlerinin olmadığını açıkladı.

  Güler, CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’ın, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde özel güvenlik görevlilerinin yemek boykotu yapan öğrencilere biber gazlı coplu sert müdahalede bulunmasıyla ilgili soru önergesini yanıtladı. Özel güvenlik görevlilerinin giyeceği üniforma ve kullanacağı teçhizatın Özel Güvenlik Komisyonu’nun 3 Haziran 2011 tarih ve 773 sayılı kararıyla belirlendiğini anımsatan Güler, “Komisyonca onaylanıp uygun görülen teçhizat içinde el telsizi, kelepçe, cop, düdük, el feneri, el detektörü gibi teçhizatların bulunduğu ancak biber gazı tabir edilen gazlar vb bulundurma, taşıma ve kullanma izinlerinin olmadığı anlaşılmıştır” dedi. Güler, olayla ilgili Eskişehir Emniyet Müdürlüğü tarafından 10 özel güvenlik görevlisi hakkında başlatılan soruşturmanın da sürdüğü bilgisini verdi.

  ORAN: LEBLEBİ GİBİ SATILIYOR

  Oran ise şu tepkiyi verdi: “Adeta bakkallarda çocuklara bile leblebi gibi satılmaya başlanan biber gazının ne kadar hukuk ve kural dışı, kullanıldığı bu yanıtla ortaya çıkmış oldu. Herkesin bulunduğu konuma görev ve yetkisine göre davranmaya davet ediyorum. Özel güvenlik görevlilerinin de yetki sınırlarını aştıklarında cezalandırılacaklarını unutmamaları gerekiyor. İçişleri Bakanlığı’nın bu konuda denetimi ve eğitimi daha da artırmasını bekliyoruz. Sayın Bakan güvenlik görevlileri hakkındaki tahkikatın 6 aydır sürdürüldüğünü bildiriyor, ama umarım Sayın Eskişehir Valisi, Ali İsmail Korkmaz’ın öldürülmesinde olduğu gibi açık görüntülere rağmen üniversiteli kardeşlerimizin de ‘arkadaşları tarafından dövüldüğünü’ söyleyerek dosyayı kapatmaz.”

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı