Gündem Haberleri

  Özcan Deniz hakkında ”iftira” suçundan verilen beraat kararı bozuldu

  A.A
  09.02.2006 - 12:11 | Son Güncelleme:

  Yargıtay, sanatçı Özcan Deniz hakkında ”iftira” suçundan açılan davada verilen beraat kararını bozdu.

  Şişli 1. Asliye Ceza Mahkemesi, sanatçı Özcan Deniz hakkında ”iftira” suçundan açılan davada, beraat kararı vermişti. Bu karar, müdahil Ayşe Şimşek tarafından temyiz edilince dosya Yargıtay 4. Ceza Dairesi'ne geldi.
  AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, 4. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını oybirliği ile bozdu.

  Daire'nin kararında, sanığa yükletilen suçun, sanık avukatınca Şişli Cumhuriyet Savcılığı'na verilen 12 Mayıs 2000 tarihli şikayet dilekçesinde yer alan “hırsızlık” iddiasına dayandığı belirtildi.

  Kararda, bu dilekçede, sanığa ait sürücü belgesinin sürücü kursu ilgililerinin verdiği bilgiye göre, masadan izinsiz olarak müdahil Ayşe Şimşek tarafından çalındığının ileri sürüldüğü kaydedildi.

  Diğer yandan müdahil Şimşek'in, 22 Mayıs 2000 tarihinde hakkındaki şikayet üzerine kollukta verdiği ifadede, “Özcan Deniz'in sürücü belgesinin kendisine verilmesi için kurs müdürü Osman Yılmaz'ın talimat verdiğini” söylediği belirtilen kararda, Şimşek'in avukatının 8 Ağustos 2000 tarihli dilekçesinde ise aynı talimatın Özcan Deniz tarafından kurs sahibi Mehmet Başaran'a verildiğinin anlatıldığı kaydedildi. Kararda, şöyle denildi:

  “Bu açıklamalar karşısında, sürücü ehliyetinin sanığın isteği üzerine mi yoksa kurstan katılan (müdahil) tarafından izinsiz mi alındığı konusunda adı geçen tanıklar dinlenerek ve bu konuda dosyada anlatımı bulunan tanık Murat Daştan'ın beyanı da gözetilip sonucuna göre karar verilmesi gerekirken, eksik incelemeyle beraat kararı verilmesi yasaya aykırı ve müdahil Ayşe Şimşek vekilinin temyiz nedenleri ile tebliğnamedeki düşünce yerinde görüldüğünden hükmün bozulmasına karar verildi.”

  Yargıtay'ın bu kararının ardından Özcan Deniz, Şişli 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yeniden yargılanacak.
  Mahkeme, beraat kararında direnir ve bu kararda temyiz edilirse dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu'na gelecek.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı