Gündem Haberleri

  Özbek krizinin çözümü için Ecevit devrede

  Hürriyet Haber
  07.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye ile Özbekistan arasında, Taşkent yönetimine muhalif bazı kişilerin iadesi yüzünden çıkan krizin giderilmesi için Başbakan Bülent Ecevit de devreye girdi.

  Özbekistan'ın topraklarındaki Türk okullarını kapatması, ardından da Ankara'nın büyükelçisini çekmesi ile yükselen tansiyonun düşmesi için, Başbakan Ecevit dün Özbekistan'ın Ankara Büyükelçisi Abdul Ahad Celilov ile görüştü. Başbakanlıktaki görüşmede Ecevit, Türkiye'nin Taşkent yönetimi ile iyi ilişkiler istediğini belirterek, bu ülkenin aleyhinde hiçbir faaliyete topraklarında izin vermeyeceği garantisini yineledi.

  Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'a düzenlenen suikastte yasaklı lider Necmettin Erbakan'ın isminin karışmasıyla iyice zora giren iki ülke ilişkileri de masaya yatırıldı. Ankara'nın, Taşkent ile tarihten gelen ilişkilerin altını çizen Başbakan, en kısa sürede ilişkilerin normale dönmesi için de Özbekistan'ın olumlu adımlar atmasının beklendiğine dikkat çekti. Ecevit, isim vermeden de Erbakan'ın suikaste katılan kişilere 100 bin dolar verdiği iddialarına da atıfta bulunarak, şunları söyledi: ‘‘Özbekistan'a zarar vermeyi veya Özbekistan'ın iç politikasını zor duruma sokmayı düşünen herhangi bir kimseye Türkiye'nin en küçük yardımı, katkısı sözkonusu olamaz.’’  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı