Gündem Haberleri

  Özakman kitabını öğrencilere tanıttı

  Hürriyet Haber
  12.10.2005 - 15:54 | Son Güncelleme:

  Milli mücadele yıllarını anlatan ”Şu Çılgın Türkler” adlı romanın yazarı Turgut Özakman, Özel Bilfen İlköğretim Okulu'nda imza gününe katıldı.

  Kitaplarını imzalamadan önce öğrencilerle söyleşi yapan Özakman, öğrencilerin tarihi sevmemelerinin, eğitim sisteminden kaynaklandığını ifade ederek, iktidara gelenlerin sürekli eğitimle oynadıklarını öne sürdü.
  Özakman, Türkiye'nin son 30 yılına yön veren yöneticilerin, milli mücadeleyi bilmediklerini savundu.

  Eğitim sisteminde eksiklikler olduğunu, milli mücadelenin eksik anlatıldığını belirten Özakman, öğrencilere tarihin özünün verilmediğini, ayrıntıların üzerinde durulduğunu dile getirdi. Özakman, “Bu vatanı yalnız sevmek yetmez, çılgınca sevmek gerekir. O tarihte direnenlere 'çılgın' diyenler, küçük görenler vardı. O nedenle kitabıma bu adı koydum. Bu kitap, milli mücadelenin popüler bir özeti” diye konuştu.

  Kitabı yazarken bu kadar tutulacağını tahmin etmediğini vurgulayan Özakman, şu anda 138. baskısının yapıldığını, yılbaşına kadar 200. baskıya ulaşılmasının beklendiğini bildirdi.

  Özakman, bundan sonra Çanakkale ve 10. yılına kadar Cumhuriyet'i anlatan kitaplar yazmak istediğini kaydetti.
  Kurtuluş Savaşı'nın aynı zamanda emperyalizme karşı da verilmiş bir savaş olduğuna dikkati çeken Turgut Özakman, “Avrupa'nın sanat ve bilimine saygılıyız. Ama emperyalizm ve militarizmine, Mustafa Kemal ve arkadaşları gibi biz de karşıyız. AB'ye ortak gibi gireceksek evet, ama yanaşma gibi gireceksek hayır” şeklinde konuştu.

  Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Özakman, ”Milli mücadeleyi bilmeyenler arasına mevcut hükümet de giriyor mu?” sorusu üzerine, “Bunlar da bilmiyor, evvelkiler de bilmiyorlardı. Bu kusurumuz bugüne mahsus değil, 30-35 yıllık bir kusur” dedi.

  Bu arada, Yeditepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü tarafından Turgut Özakman'a yarın törenle “fahri doktora” unvanı verilecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı