Gündem Haberleri

  Oyuncak tabanca kulağı zedeliyor

  Hürriyet Haber
  05.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Oyuncak deyip geçmeyin. Kulağın yanından ateş edildiğinde oyuncak tabanca kısa süreli sağırlığa yol açabiliyor. Bazı durumlarda kalıcı ıslık sesine neden oluyor.

  Oyuncak tabancaların piyade tüfeğinden daha çok ses çıkardığı ve kulağın hemen yanından ateş edilmesi halinde çocuklarda kısa süreli sağırlığa ve kalıcı ıslık sesine yol açabileceği bildirildi.

  Sesi G-3'ten şiddetli

  Almanya’da Giessen Üniversitesi’nden, Prof. Dr. Reinhard Müller’in oyuncaklar ve çocuklar üzerine yaptığı ve internette de yer alan araştırması, çocukları bekleyen tehlikeleri ortaya koydu. Prof. Dr. Müller, anne babalara seslenerek, ’’çocuğunuzu mutlu etmek için aldığınız oyuncaklar, çocuklarınızda ömür boyu kalıcı izler bırakabilir’’ uyarısında bulundu.

  Prof. Dr. Müller’in, 17 oyuncak tabancanın patlama sesini ölçtüğü araştırma sonunda, kulağın hemen yanında ateş edilmesi halinde birçok oyuncak tabancanın, Alman Kara Ordusu’nun kullandığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nde de kullanılan G-3 tipi piyade tüfeğinden daha çok ses çıkardığı tespit edildi.

  180 desibele ulaşıyor

  Test sırasında G-3 model silah ile 168 desibel ses gücü elde edilirken, oyuncak tabancaların patlamalarıyla ses ölçerin çoğunlukla 180 desibele ulaştığı görüldü. Oyuncak tabancada kullanılan cephanenin, plastik veya kağıt rulo olmasının ise bu durumu değiştirmediği, hatta kağıt rulo kullanılan patlamada çok daha kısa ama bir o kadar da fazla ses elde edildiği bildirildi.

  Bu yükseklikte sesin çocukların kısa süreli duyma yeteneğini kaybetmesine neden olacağını belirten Prof. Dr. Müller, bunun kulakta kalıcı ıslık sesine neden olacağını da bildirdi. (A.A)

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı