Gündem Haberleri

  Oyuncak silahlarını toprağa gömdüler

  Hürriyet Haber
  01.09.2005 - 14:03 | Son Güncelleme:

  Şişli Belediyesi'nce “1 Eylül Dünya Barış Günü” dolayısıyla düzenlenen etkinlikte, Şişli'de oturan çocuklar oyuncak silahlarını toprağa gömdüler.

  Şişli Belediyesi Nikah Salonu önünde yapılan etkinliğe, İlçe Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de katıldı.

  Savaşlara 15 yılda 3 milyon çocuk kurban

  İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Sekreter Yardımcısı İlhami Yaban, son 15 yılda meydana gelen savaşlarda 3 milyon çocuğun yaşamını kaybettiğini, 5 milyonunun da sakatlandığını söyledi. x

  1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla bir grup İHD üyesi, Yüksel caddesinde toplanarak bir basın açıklaması yaptı.

  Yaban, burada yaptığı konuşmada, son 15 yılda meydana gelen savaşlarda 3 milyon çocuğun yaşamını kaybettiğini, 5 milyonunun da sakatlandığını belirterek, “20 milyondan fazla insan yaşam alanlarından zorla çıkarılıp açlık ve yoksulluğun pençesine terk edildi” dedi.

  Türkiye'de hızla şiddet ve linç kültürünün egemen olduğu bir toplumsal psikolojinin yerleştirilmeye çalışıldığını öne süren Yaban, insan hakları savunucuları olarak bir kez daha hoşgörü, özgürlük, eşitlik ve halkların kardeşliğine vurgu yaptıklarını söyledi.

  Açıklamadan sonra İHD üyeleri ellerindeki balonları uçurdular.

  “Silahlar gitsin, barış gelsin” yazılı tişörtler giyen  çocuklar, ellerindeki oyuncak silahları toprağa gömerek üzerlerine çiçek attılar.

  Burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Sarıgül, kaba kuvvetle sorunların asla çözülemeyeceğini vurgulayarak, “Artık şiddetin yaşamımızdan çıkmasını istiyoruz” dedi.

  Şiddete ve silahlanmaya karşı olduğunu dile getiren Sarıgül, ikisinin aynı şey olduğunu ve şiddetin zamanla silahlanmaya yol açtığını bildirdi.

  Sarıgül, düğünlerde kurşunlara ve silahlara verilen parayla gençlere hediye alınmasını önererek, “Sevincimizi silahlarla değil, sevgiyle, çiçeklerle, davul ve zurnalarla kutlayalım” diye konuştu.

  Etkinlikte Refik Durbaş'ın “Barış Koyun Çocukların Adını” adlı şiirini okuyan Aslıhan Demir (11) de büyüklerin silaha veda etmesini istediklerini kaydederek, silahlar yerine eğitime para harcanması gerektiğini söyledi.

  Daha sonra etkinliğe katılan çocuklar, Şişli Belediye Başkanı Sarıgül ile birlikte güvercin uçurdular.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı