Gündem Haberleri

  Oyunca tabancayla gaspa 25 yıl

  Hürriyet Haber
  26.12.2001 - 14:27 | Son Güncelleme:

  Adana`da, otomobilde ilişki kuran ikikişiyi oyuncak tabancayla gasp ettiği iddiasıyla yargılanan ve hakkında daha önce verilen 14 yıl 7 aylık hapis cezası Yargıtay`ca bozulan sanık, 25 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı.

  Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesi`nde yapılan duruşmada, tutuklu sanık 31 yaşındaki Burhan Işık hazır bulundu. Duruşmada sanık Avukatı Teberdar Özdoğan, müvekkili ile ilgili verilen ilk kararda vasıf hatası yapıldığını öne sürerek, gasp değil şantaj suçu işlendiğini söyledi.

  Özdoğan, müvekkilinin, otomobilin içinde ilişki kuran iki kişiden çocuğunun tedavi olabilmesi için para istediğini ve gasp amacı taşımadığını belirterek, "Olayın mağdurları, otomobilin içinde oldukları sırada müvekkilimden, giysilerindeki parayı ve cep telefonunu almalarını istemişlerdir. Olay, bu yönüyle ele alındığında şantaj durumu oluşturmaktadır" dedi. Sanık Burhan Işık da gasp suçu işlemediğini belirterek şunları söyledi:

  "Olay tarihinde çocuğumun tedavisi için para bulabilmek amacıyla yanıma oyuncak tabanca alarak bisikletle Adnan Menderes Bulvarı`na gittim. Otomobilin içindeki şahıslardan çocuğumun tedavisi için para istedim. Onlar da elbiselerinden alabileceğimi söyledi. Para ile birlikte cep telefonlarını da aldım. 8 yıl tüpgaz bayiinde çalıştım ve bu süre içinde yüzlerce eve girip çıktım. Böyle kötü bir yönüm olsaydı, birçok kez gasp ve hırsızlık suçu yapardım. Ben gasp suçunu kabul etmiyorum. Yüce adaletinize sığınıyorum."

  Mahkeme heyeti, daha önce 14 yıl 7 ay hapse mahkum edilen ve gasp suçunun iki mağduru olduğu gerekçesiyle cezası Yargıtay 6. Ceza Dairesi`nce bozulan sanık Burhan Işık`ın, iki kişiden para ve cep telefonu gasp ettiği gerekçesiyle 12 yıl 6`şar ay olmak üzere toplam 25 yıl ağır hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

  Sanık Burhan Işık, 19 Aralık 2000 tarihinde Kurttepe Mahallesi Adnan Menderes Bulvarı Zeytinlik mevkiinde, bir otomobilin içinde Kemal G. ve Bircan Ü.`nün 70 milyon lira paralarını ve cep telefonlarını gasp ettiği iddiasıyla yargılanıyordu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı