Gündem Haberleri

  Oyun yarım kaldı

  Hürriyet Haber
  02.05.2012 - 11:28 | Son Güncelleme:

  Türk tiyatrosu son günlerde protesto gösterileriyle gündemdeyken büyük bir ustanın kaybıyla bir kez daha yıkıldı. Türk tiyatrosunun 'şiir sesli, beyefendi' aktörü Cüneyt Türel, uzun süredir üzerinde çalıştığı projeyi tamamlayamadan yaşama veda etti.

  ELİN ELİMDE DİYEMEDİ

  70 yaşındaki Türel, 18.Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali için Elin Elimde adlı oyunu hazırlıyordu. Uzun süredir hayat arkadaşı olan Tilbe Saran ile aynı sahneyi paylaşacaktı bu projede. Sahne arkasında ise yönetmen Başar Sabuncu ve sahne tasarımcısı Metin Deniz yer alacaktı.

  Bu projenin en büyük özelliği Türel, Sabuncu ve Deniz üçlüsünü tam 50 yıl sonra Küçük Sahne'de yeniden biraraya getirecek olmasıydı. Ama, Cüneyt Türel'in hayatının son günlerinde üzerinde çalıştığı bu proje yarım kaldı.

  OYUNLARI, FİLMLERİ VE SESİ KALDI YADİGAR

  Yaklaşık 1 yıldır kanser tedavisi gören Cüneyt Türel, Anton Çehov ile Olga Knipper'ın mektuplarından uyarlanan bu oyun ile Tiyatro Festivali seyircisinin karşısına çıkmaya hazırlanıyordu. Onun ölümüyle proje de rafa kalktı.

  "BU OYUN SON GÜNLERİNDE ONUN İÇİN İTİCİ BİR GÜÇTÜ"

  Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü Dikmen Gürün, Türel'in ölümü ve projenin yarım kalmasıyla ilgili olarak şunları söyledi: "Ne diyebilirim ki? Üzüldüm. Çok üzüldüm. Çok güçlü bir oyuncuydu. Lafını anlatan, sözünü dinleten bir sanatçıydı... İnsan adamdı. Onu 1960’lı yıllarda, Gençlik Festivalleri’nde tanıdım ve o günden bu güne oynadığı hiç bir oyunu kaçırmadım sanki... Bu yıl, 18 İstanbul Tiyatro Festivali için Tilbe Saran’la oynayacağı ‘Elin Elimde’ adlı oyun onu çok heyecanlandırıyordu. Tilbe’nin yanısıra, Başar Sabuncu, Metin Deniz gibi eski dostlar bir kez daha Küçük Sahne’yi paylaşacaklardı bu oyunla... Sanki ‘Elin Elimde’ itici bir güçtü son günlerinde soluk alıp vermesini sağlayan. Olmadı, olamadı..."

  CENAZE TÖRENİ 3 MAYIS'TA

  Amerikan Hastanesi’nde dün sabah saatlerinde hayata veda eden Türel için ilk tören yarın saat 11.00’de Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde yapılacak.  Buradaki törenin ardından cenaze, Teşvikiye Camisi’ne getirilecek. Türel’in cenazesi, öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazından sonra Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.


  TİYATRO FESTİVALİ'NDE ONUR ÖDÜLÜ ALACAKTI

  İstanbul’da 1942 yılında dünyaya gelen Türel, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu. Tiyatroya Yeşil Sahne ve Gençlik Tiyatrosu’nda başlayan Türel, aynı dönemde İstanbul Üniversitesi Türk Talebe Birliği Gençlik Tiyatrosu’na katıldı. Sanatçı 1962 yılında Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu’nda profesyonel oldu.

  Türel, 1965 yılında ‘Cimri’ oyunu ile 30 yıl boyunca çalışacağı Şehir Tiyatroları’na geçti. 1995 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları’ndan ayrılan ve Tiyatro İstanbul bünyesinde bir sezon ‘Sanat’ adlı oyunu oynayan sanatçı, 1975 yılında Ajda Pekkan’ın ‘Palavra palavra’ şarkısına yaptığı düetle de müzikseverlerin hafızalarında yer etmişti. 1995 yılında Işıl Kasapoğlu ve Tilbe Saran ile birlikte Aksanat Prodüksiyon Tiyatrosu’nu kuran Türel, 2007 yılına kadar bu tiyatronun tüm oyunlarında oynadı.

  Türel, bu yıl 10 Mayıs ile 5 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek olan 18. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali için Tilbe Saran ile birlikte ‘Elin Elimde’ adlı bir gösteri hazırlıyordu. Sanatçı, festivalde Başar Sabuncu ve Metin Deniz ile birlikte ‘Onur Ödülü’ de alacaktı.


  KÜLTÜR BAKANI GÜNAY’DAN MESAJ

  Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, tiyatrocu Cüneyt Türel’in vefatı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Günay mesajında, Cüneyt Türel’in vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendiğini belirtti. Bakan Günay şunları kaydetti: “Yaşamını sahnelere adayan büyük usta, emektar sanatçımızı ne acı ki emeğin ve emekçinin bu özel gününde kaybetmiş bulunuyoruz. Değerli çalışmalarıyla sanat dünyamızda devleşerek bir çok ödüle layık görülen sevgili üstadımıza Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına, tüm sevenlerine ve sanat camiamıza başsağlığı diliyorum.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı