Gündem Haberleri

  Öymen'den maden faciasıyla ilgili soru önergesi

  DHA
  21.12.2009 - 17:22 | Son Güncelleme:

  BURSA'nın Mustafakemalpaşa İlçesi'nde meydana gelen grizu patlaması sonucu 19 işçinin yaşamını yitirdiği maden ocağı kazasıyla ilgili CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Onur Öymen, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından yanıtlanması için soru önergesini TBMM’ye verdi.

  Öymen'in, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın yanıtlamasını istediği TBMM’ne verdiği toplam 11 madden oluşan soru önergesinde 11 Aralık'ta Bük Köyü’nde meydana gelen maden kazasından önce müfettişlerce tespit edilen ve giderilmesi için Aralık ayı sonuna kadar süre verilen eksiklikler neler olduğu soruldu. Öymen, bu eksiklikler giderilinceye kadar madenin işletmesinin durdurulması yoluna neden gidilmediğini sorduktan sonra şöyle devam etti:
  “Söz konusu maden ruhsatı hangi tarih ve makam tarafından kimin adına verilmişti ve madenin niteliği o ruhsatta ne şekilde belirtilmişti? Kazadan kısa bir süre önce aynı madende bir çökük olduğu doğru mudur? doğruysa buna rağmen madende çalışmanın sürdürülmesine nasıl izin verilmiştir? Bük Köyü’ndeki madende çalışanlar arasında sigortasın çalışan işçi mevcut mudur? Aynı madende çalışanların kaçı bir sendikaya üye bulunmaktadır? Türkiye’de Bük Köyü’ndeki madene benzer riskli kuruluşlarda çalıştırılan başka madenler var mıdır? Bütün bu madenlerde havalandırma, gaz ölçümü gibi alanlarda müfettişlerce tespit edilmiş eksiklikler mevcut mudur? Zonguldak’taki kamu sektörüne ait madenlerde mevcut olan otomatik gaz öçlüm sistemlerinin, özel sektöre ait bütün madenlerde uygulaması düşünülmekte midir? Zonguldak’taki tam teçhizatlı kurtarma ekiplerinin Türkiye’deki diğer bütün kömür madenlerinde de bulundurulması için gerekli düzenlemeler yapılmış mıdır? Hükümetin Ağustos 2009’da çıkarttığı iş güvenliği yönetmeliğine, Maden Mühendisleri Odası’nca yapılan itiraz, Bakanlığınız ve ilgili Bakanlıklarca değerlendirilmiş midir? Değerlendirildiyse ne gibi işlem yapılmıştır?”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı