Gündem Haberleri

  Öymen listesini seçtiremedi

  Hürriyet Haber
  14.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP iki parça

  GENEL Başkan Altan Öymen'in ‘‘Parti yönetiminde görüş ayrılığı var’’ diyerek başlattığı tartışmada dün CHP'de tıkanma yaşandı. Öymen'in talebiyle istifa eden Merkez Yönetim Kurulu yerine Parti Meclisi'nde yeni yönetim için yapılan oylamada Öymen'in hazırladığı liste seçilmedi. Dün sabah toplanan Parti Meclisi'nde Merkez Yönetim Kurulu'nun istifasıyla görüşmeler başladı. PM'de yapılan görüşmelerde Ertuğrul Günay, Genel Başkan Öymen'i ağır sözlerle eleştirerek, ‘‘Sizin taktikleriniz karşısında Sayın Deniz Baykal ve Erdal İnönü'den özür diliyorum’’ dedi. Öymen de MYK'da görüş ayrılığı oluştuğunu, bu yapıyla olağan kurultaya kadar geçecek olan yedi-sekiz aylık sürede partiyi yönetmenin mümkün olmadığını savundu. Öymen, yeni bir Merkez Yönetim Kurulu seçtirmek istediğini, bunun yapılmaması durumunda olağanüstü kurultayı toplayacağını açıkladı.

  GRUPLAR BİRLEŞTİ

  Bu arada Öymen'in parti yönetiminden dışlamak istediği gruplar yeni MYK seçiminde güç birliği yaptı. Genel Başkan Öymen, Murat Karayalçın ve Fikri Sağlar ile dayanışma içinde 20 kişilik bir liste hazırlayarak PM'nin seçimine sundu. Öymen, bu listeye görüş ayrılığına düştüğünü söylediği Baykal ve Ertuğrul Günay ekiplerinden altı kişinin yerine Karayalçın ekibinden şu isimleri aldı:

  Mehmet Yula, Ethem Cankurtaran, Halil Çulhaoğlu, Nazmiye Halvaşi, Berhan Şimşek, Cavidan Demirağ.

  Ancak yapılan seçimde Baykalcılar'ın yanısıra Hasan Fehmi Güneş, Mehmet Moğultay ve Ertuğrul Günay ekipleri birlikte hareket etti ve sonuçta Öymen'in listesine 30 kabul, 30 red oyu çıktı. Böylece Parti Meclisi yarı yarıya bölünmüş oldu. Öymen'in listesi, salt çoğunluk olan 31 oya ulaşamadığı için seçilemedi. Gece saat 23.00'da başlayan ikinci tur oylamada Öymen'in listesine karşı çıkan gruplar, ortak bir liste hazırlayarak kendi adaylarını çıkardılar. Böylece Merkez Yönetim Kurulu seçiminde sabaha kadar süren bir çekişme yaşandı.

  Bu arada öymen'in, listesine aldığı Nazmiye Halvaşi'ye PM'deki diğer bazı kadın üyelerin kişisel tepki göstermesi nedeniyle yeterli oy alamadığı ortaya çıktı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı