Gündem Haberleri

  Öymen: KHK'ların faturasını CHP'ye çıkarmaya çalışıyorlar

  Hürriyet Haber
  29.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Beceriksiz ve gülünç

  CHP Genel Başkanı Öymen, ‘‘Sezer'in yakın çevresi CHP'li. CHP bu sayede Çankaya'da muhalefet yapıyor’’ iddialarını hayretle karşıladığını söyledi. Çankaya'da politika yapmaya ne merakları, ne de imkanları olduğunu belirten Öymen, ‘‘Rüyalarında mı gördüler? Yoksa CHP'yi akıllarından hiç çıkarmıyorlar mı?’’ dedi.

  CHP'de 4 aday yarışıyor

  CHP olağanüstü kurultayı için son hazırlıklar da tamamlanmak üzere. Kurultaya bir gün kala, delegeler yavaş yavaş Ankara'ya gelmeye başladı. Genel başkan adaylarının bürolarında yoğun kulis faaliyetleri yürütülüyor. CHP Genel Başkanlığı için yarın Altan Öymen, Deniz Baykal, Hasan Fehmi Güneş ve Sefa Sirmen yarışacak. Kurultayda ilk ve ikinci turda genel başkan seçilebilmek için 520 oy almak gerekirken, üçüncü turda en fazla oy alan aday genel başkan seçilecek. CHP il başkanları da, olağanüstü kurultaya ilişkin son değerlendirmelerini yapmak üzere bugün parti genel merkezinde bir araya gelecekler. İl başkanlarının, parti genel merkezinde yapacakları toplantıda kurultay divan başkanlığı için ortak isim belirlemeleri beklenirken, divan başkanlığına Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Celal Doğan ve münfesih SHP'nin Onursal Genel Başkanı Erdal İnönü'nün adı geçiyor. Bazı eski CHP milletvekillerinin, münfesih SHP ve CHP'nin eski genel başkanları Erdal İnönü, Murat Karayalçın ve Hikmet Çetin ile birlikte ortak basın toplantısı düzenleyerek Öymen'e destek verme girişiminin Öymen tarafından engellendiği belirtildi. Öymen bugün, il başkanları toplantısının ardından kurultay delegeleriyle saat 18.00 ile 21.00 arasında parti genel merkezinde gruplar halinde görüşecek.

  ABİ LAZIM DEĞİL

  Genel Başkan adayı Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen, ‘‘Altan Abi yapamadı, partinin varlığıyla yokluğu tartışılır hale geldi. Şimdi CHP, abi modelini bırakıp, lider modeline geçmeli’’ dedi. Sirmen, kendisinin halkın adayı olduğunu savunarak, ‘‘Halk CHP'nin başında beni görmek istiyor. CHP kurultayı kamuoyunun sesine kulak verecektir’’ diye konuştu. Sirmen ilk turda sonuç alabileceğini söyledi. Deniz Baykal'ın aday olmasını da eleştiren Sirmen, ‘‘Kendisine yapılanları hak ettiğine ben de inanmıyorum. Ama halk Deniz Bey'i istemiyor’’ dedi.

  YANLIŞ ANLAŞILDIM

  Deniz Baykal, CHP Genel Başkanlığı'na adaylığını açıkladığı basın toplantısında ‘‘özeleştiri’’ konusundaki ifadelerinin basın tarafından ‘‘yanlış anlaşıldığını’’ söyledi. Baykal, ‘‘Benim gerçekten ne söylemek istediğimi anlamak isteyenler anlamıştır’’ dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı