Gündem Haberleri

  Öymen gerekçeli kararı değerlendirdi

  A.A
  22.10.2008 - 17:16 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Anayasa Mahkemesinin başörtüsünün üniversitelerde serbest bırakılmasına dair Anayasa değişikliğinin iptaline ilişkin gerekçeli kararıyla ilgili olarak, “İktidarın tetiklediği mahalle baskısıyla, dini kıyafetlerin siyasi simge olarak kullanılması çabalarının etkisi kırılmıştır” dedi.

  Bursa'nın İnegöl ilçesine bağlı Şehitler köyünde yapımına katkıda bulunduğu sağlık ocağı ve lojmanda incelemelerde bulunan Öymen, gazetecilere yaptığı açıklamada, seçimden önce Şehitler köyüne gelerek sağlık ocağı ve lojman sözü verdiğini söyledi.

  Köydeki eski halk evi binasını kendi maddi imkanlarıyla onarıp, sağlık ocağı olarak düzenlemesini sağlayan Öymen, personel ve malzeme desteği Bursa Sağlık Müdürlüğünce sağlanacak sağlık ocağının 7 Kasımda hizmete açılacağını bildirdi.

  Kurtuluş Savaşı'nda çok sayıda şehit verdiğinden köyün “Şehitler” ismini aldığını belirten Öymen, şöyle konuştu:
  “Seçimlerden önce ziyaret ettiğim Şehitler köyünde sağlık ocağının bulunmadığını öğrenince üzüldüm. Muhtar İsmail Ateş'e yer göstermesi halinde sağlık ocağı yaptırma sözü verdim. Bana 1948'de 'halk evi' olarak kullanılan boş binayı gösterdi. Ben de burayı sağlık ocağı haline getirdim. 700 yıllık geçmişi olan Şehitler köyü, Kurtuluş Savaşı'nda çok sayıda şehit verdiği için gönlümüzde özel bir yere sahiptir.”

  ANAYASA MAHKEMESİNİN KARARI

  Onur Öymen, gazetecilerin, “Anayasa Mahkemesinin başörtüsü konusunda Resmi Gazete'de yayımlanan gerekçeli kararıyla” ilgili soruları üzerine “Anayasa Mahkemesinin kararı çok isabetli olmuştur” dedi.

  Kararın uluslararası hukuka uygun olduğunu, yıllardan beri Türk kamuoyunu “gereksiz yere” meşgul eden bu sorunun, alınan kararın ardından sorun olmaktan çıktığını ifade eden Öymen, şunları kaydetti:
  “Bütün genç kızlarımız artık çağdaş kıyafetlerle eğitimlerini sürdürebilirler. İktidarın tetiklediği mahalle baskısıyla, dini kıyafetlerin siyasi simge olarak kullanılması çabalarının etkisi kırılmıştır. Esasen gerçek dini bilginlerden, bu konuda dini bir zorunluluk olmadığı açıkça ortaya konmuştur. Anayasa Mahkemesinin aldığı bu karara içtenlikle katılıyoruz.”

  TÜRKİYE'NİN GÜVENLİK KONSEYİ GEÇİCİ ÜYELİĞİNE SEÇİLMESİ

  Öymen, Türkiye'nin 2009–2010 dönemi için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine seçilmesi konusunda emeği geçen herkese teşekkür etti.
  Türkiye'nin Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine seçilmesinin hem büyük bir başarı hem de büyük bir sınav olduğunu vurgulayan Öymen, şöyle konuştu:
  “Türkiye BM Güvenlik Konseyi geçici üyesi olarak Kıbrıs sorunu, Ermenilerin Azeri topraklarını işgali, Kerkük ve Trakya Türklerinin durumu hakkında neler yapabilecek, bizim için önemli olan bunlar. Eğer bunları oraya taşıyabilir ve sonuç alabilirsek bu geçici üyelik daha da büyük anlam kazanacaktır.”
  Öymen'in ziyaretine eşi Nedret Öymen ile CHP'li il ve ilçe yöneticileri de katıldı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı