Gündem Haberleri

  Öymen ‘evetçinin’ vatanseverliğinden kuşkulu

  Hürriyet Haber
  21.04.2004 - 14:16 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Annan Planı'nda yer alan "Türk savaş gemileri Kıbrıs'ın karasularına gireceği zaman merkezi yönetimden izin almak zorundadırlar" hükmü ile Türkiye'nin Akdeniz'e açılma yeteneğinin büyük ölçüde daraltıldığına işaret ederken, "Bu metni onaylamak vatanseverlikle bağdaşmaz" dedi.

  Öymen parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Annan Planı ile Türkiye'nin açık denize, Akdeniz'e açılma yeteneklerinin büyük ölçüde daraltıldığını kaydetti.

   

  Planda yer alan "Türk savaş gemileri Kıbrıs'ın kara suları gireceği zaman merkezi yönetimden izin almak zorundadırlar" hükmü ile sekiz ile on bir kilometrekare deniz alanın Türk gemilerine kapatıldığını belirten Öymen, Planın bu bölümünün uluslararası hukuka aykırı olduğunu söyledi.

   

  Uluslararası hukukun savaş gemilerine kesintisiz, çevreye zarar vermeden geçiş olanağı sağladığını belirten Öymen, "Uluslararası hukuk ile sahip olduğumuz bir haktan bu anlaşma ile vazgeçmiş oluyoruz" dedi.

   

  Bir Yunan savaş gemisi veya Rum sahil güvenlik botunun ise nezaketen sadece bilgi vererek, izin almadan Türk karasularından geçebildiğini de belirten Öymen, içinde vatanseverlik duygusu olan herkesin bu konuları bilmesi, irdelemesi gerektiğini söyledi.

   

  Bildiği hiç bir Türk uzmanın bu belgeyi rezervsiz onaylamayacağını yineleyen Öymen, "Bu metni onaylamak vatanseverlikle bağdaşmaz" dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı