Gündem Haberleri

  Öymen: Cumhurbaşkanını bu kadar ucuza harcamayacaksınız

  Demet ÖZTÜRK/ KAYSERİ, (DHA)
  20.10.2008 - 14:49 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün dış gezilerini eleştirirken, hükümeti terörün kaynağına inmemekle suçladı. Öymen, Ergenekon davasını da eleştirirken “Devlet ciddi olur ama gaddar olmaz” dedi.

  Öymen, Kayseri'de yaptığı basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ekonomik krizde panik yaşanmaması amacıyla da olsa yaptığı açıklamaların ülke gerçeklerini yansıtmadığını söyledi. Öymen, Türkiye'nin krize çok zor bir dönemde yakalandığını, cari açığın 50 milyar dolara yaklaştığını, özel sektör dış borçların 140 milyar doları aştığını belirtirken, “Türkiye'nin ihracatı olumsuz etkilenecek, fabrikalarımız üretimlerini düşürmek zorunda kalacak, işsizlik artacaktır. Şimdiden bunlara çare aranmalı” dedi. Öymen, işadamları kuruluşlarına, gerçekleri dile getiren gazetecilere çatarak, kızarak, bağırarak meseleleri çözmenin mümkün olmadığını anlatırken, “Bu işler öfkeyle değil, akılla, ülke gerçeklerini bilerek çözülür. En yüksek perdeden konuşan en haklı değildir. Atalarımız derlermiş ki nefesine güvenen borazancıbaşı olsun. Başbakan olsun demişler” diye konuştu.

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Ermenistan’a gitmesi ve bunun herhangi bir sonucu olmadığını savunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, bu makamın yıpratıldığını ve ağırlığının kaybettirildiğini ileri sürdü. Terör olaylarının arkasında siyasi nedenler bulunduğunu, olayların sadece yoksulluktan kaynaklanmadığını söyledi. Öymen, “Cumhurbaşkanını bu kadar ucuza harcamayacaksınız. Cumhurbaşkanı bir devleti temsil ediyor. Cumhurbaşkanı her yere gidecek devletin ağırlığıyla bağdaşmayacak tek taraflı jestler yapacak bir insan değildir. Cumhurbaşkanı Kayseri'nin çocuğudur. Kayserililer'in de bu gerçekleri bilmesi lazım. İngiltere kraliçesi senede 2 defa yurt dışı ziyareti yapar. Bizim cumhurbaşkanımız neredeyse haftada iki defa yurt dışına gönderiyorlar” dedi.

  Türkiye’nin yolsuzluklar alanında üzüntü ve utanç verici noktaya geldiğini, bu konudaki sıralamada 58'inci sırada yer aldığını, bu konudaki raporun yayınlanmasına izin verilmediğini öne süren Öymen, Başbakan Erdoğan'ın demokrasi ve medya konusundaki tavrını da eleştirdi. CHP'li Onur Öymen, “Bildiğiniz bir ülke var mı o ülkede medya sahipleriyle kavgaya tutuşsun, İstemediği haberleri yayınladığı için onların kirli çamaşırlarını kamuoyuna açıklamakla tehditlte bulunsun. ‘Avrupalı olacağız' demekle Avrupalı olunmuyor” diye konuştu.

  Ergenekon davasına da değinin Öymen, yargıya her zaman saygılı olduklarını, ancak yargının da kamu vicdanına saygılı olması gerektiğini, kamu vicdanını incitecek davranışlardan kaçınmasını her zaman beklediklerini anlattı. Onur Öymen, “Devlet ciddi olur ama devlet gaddar olmaz. Buna çok dikkat etmek lazım. Gözaltına alınan kişinin sağlığı da canı da devlete emanettir” derken bu davada ile ilgili yakalananlar arasında hayatlarını kaybedenler bulunduğunu, bu gibi olayların Türkiye'nin uluslararası alandaki insan hakları yükümlülüklerine zarar verdiğini anlattı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı