Gündem Haberleri

  Öymen: Baykal'ın özeleştiri yapmasına memnun oldum

  Hürriyet Haber
  27.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Altan Öymen, adaylığını dün açıklayan Deniz Baykal'ın ‘‘Artık güler yüzlü olacağım’’ özeleştirisini, ‘‘Memnun oldum. Demek ki bizim şimdiye kadarki tutumumuzu da onaylıyor’’ şeklinde değerlendirdi.

  Hürriyet'in Baykal'ın adaylığı ve bunu açıklarken verdiği mesajlarla ilgili sorularını yanıtlayan CHP Lideri Öymen, şunları söyledi:

  ‘‘Özeleştiri yapmak herkes için faydalıdır. Sayın Baykal'ın bu sözlerinden ben ayrıca bizim şimdiye kadarki tutumumuzu onayladığı sonucunu çıkarıyorum. Bundan çok memnun oldum.’’

  Öymen, ‘‘Peki, bu özeleştiri çerçevesinde Sayın Baykal'ın gerçekten değişeceğine inanıyor musunuz?’’ sorusuna da, ‘‘Bunu zaman gösterecektir. Hayırlı olmasını diliyorum’’ karşılığını verdi.

  Baykal'ın aday olmasına da memnun olduğunu söyleyen Öymen, şöyle konuştu:

  ‘‘Bu kurultay zorunlu hale gelmişti. Adaylığı düşünen bütün arkadaşlarımın, seçim yarışının bu kurultayda tamamlanmasına katkıda bulunmaları çok faydalı olacaktır. Bu demektir ki, 30 Eylül'den sonra partiiçi mücadele artık sona erecektir. Hepimiz dışa dönük mücadelemizi ortaklaşa sürdürme imkanını bulacağız.’’

  Altan Öymen, yeniden genel başkanlığa talip olan Baykal'ın dünkü demecini ise şöyle değerlendirdi:

  ‘‘Bugün (dün) açıkladığı görüşlerin bizim görüşlerimizle aynı paralelde olduğu anlaşılıyor. Bu da memnunluk vericidir. Türkiye'de halkın geniş kesimlerinin fakirleşmesi, buna karşı haksız kazançların artması, toplumun kesimleri arasında sosyal adaletsizlik uçurumunun daha da derinleşmesi, bizim başlangıçtan beri vurguladığımız ve vurgulamakla kalmayıp üzerinde yurt çapında çalışmalar yaptığımız, sonuçlarını kamuoyuna açıkladığımız, toplantılarla mitinglerle açıkladığımız olgulardır.

  Bunlar basına medyaya her zaman yeteri kadar yansımasa da, 81 ili üç defa tarayarak yaptığımız çalışmalarda halkımıza doğrudan yansıtılmıştır.’’

  Şimdilik 5 aday yarışıyor

  DELEGELER önümüzdeki cumartesi günü CHP'ye genel başkan seçecek. Şimdiye kadar adaylığını açıklayanların sayısı 5'i buldu.

  Genel Başkan Altan Öymen'in yanı sıra ‘‘Çile çekmeden derviş olunmaz’’ diyen Deniz Baykal, Hasan Fehmi Güneş, Hurşit Güneş ile İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen de genel başkan adayı.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı