Gündem Haberleri

  Öymen, Bartholomeos'un sözlerini değerlendirdi

  A.A
  20.12.2009 - 14:25 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Fener Rum Patriği Bartholomeos'un bir Amerikan televizyonuna yaptığı açıklamaya ilişkin, “Patrik kendini büyük bir ızdırap içinde göstermeye çalışıyor. Bu sözleri son derece isabetsiz, yakışıksız, yersiz buluyoruz” dedi.

  CHP Basın Bürosundan yapılan açıklamaya göre Öymen, gazetecilerin soruları üzerine, Fener Rum Patriği Bartholomeos'un sözlerini değerlendirdi.

  Patrik Bartholomeos'un, talepleri yerine getirilmeyince, “Çarmıha gerilmiş gibiyiz” dediğini belirten Öymen, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun bu konuda yaptığı açıklamayı da eleştirdi.

  Onur Öymen, “Sayın Dışişleri Bakanının bu konuda yaptığı açıklama maalesef son derece cılız ve yetersizdir. 'Patriğin dili sürçmüştür' diyor. Yani size mi düşüyor Patriği mazur göstermek? Sizin işiniz mi bırakın kendi savunsun” ifadelerini kullandı.

  Bu konunun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyaretinden sonra gündeme getirilmesinin anlamlı olduğunu öne süren Öymen, ABD Başkanı Barak Obama'nın, Başbakan Erdoğan ile yaptığı konuşmadan sonra gazetecilere Patrik ile yaptığı görüşmeden bahsettiğini, Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılması konusundaki talebini dile getirdiğini belirtti.

  Anayasa'nın özel nitelikte dini ve askeri yüksek okulların açılmasına izin vermediğini anımsatan Öymen, bunun Patrikhane tarafından da bilindiğini ifade etti. Türkiye'de hiç kimsenin “Ortodoks din adamı yetiştirilmesin” demediğini kaydeden Öymen, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ne bağlı böyle bir yüksek okul açılabileceğini belirtti.

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Öymen, şöyle devam etti:
  “Ama Patrik istiyor ki doğrudan doğruya Patrikhane'ye bağlı olsun. Bunun için de maalesef yabancı ülkelerin baskılarına başvurmak yoluna gidiyor. Türkiye'deki bir dini kuruluş uluslararası alanda Türk Hükümeti'ne yönelik baskı yaptırma yoluna gidiyor. Talepleri yerine getirilmeyince de 'biz çarmıha gerilmiş gibiyiz' diyor Patrik, kendini büyük bir ızdırap içinde göstermeye çalışıyor. Bu sözleri son derece isabetsiz, yakışıksız, yersiz buluyoruz. Türkiye Anayasası'nın ihlali isteniyor.”

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı