Gündem Haberleri

  Oylar Ata'nın partisine

  Hürriyet Haber
  28.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hatay CHP'nin kalesi. 1995 seçimlerinde barajı bu ilimizden çıkardığı 3 milletvekili ile aşmış. Bu defa da 3'ü rahat çıkarır hatta 4'ü zorlar. Ama Türkiye genelinde CHP'nin baraj sorunu hala gündeminde.

  Hatay'a adımımı attığım anda herkes etrafımı sardı. Ben onlara seçimleri soracağıma, onlar beni soru yağmuruna tuttular.

  ‘‘Ziya kaptan Fener şampiyon olur mu? Kaptan Löw nasıl hoca? Beşiktaş'ı yenermiyiz?‘‘

  Yani sizin anlayacağınız, milletin aklı fikri ligde. Oysa partilerin programlarına bir bakın, iki-üç sayfa şöyle bir spordan bahsedilir. Kim iktidara gelirse bir daha sporun ‘S'sinden bahsedilmez.

  Neyse biz gelelim Hatay'a.

  CHP'nin en büyük desteği Alevi vatandaşlarımız. Onlar büyük Atatürk'ün partisi olarak gördükleri CHP'yi Hatay'da hep tutmuşlar. Bu nedenle CHP 4 milletvekilini zorlar diyoruz. Ancak CHP'nin bu seçimde de barajı aşıp aşmayacağı merak konusu. Eğer aşmassa bu sayıdaki milletvekilleri diğer partilere dağılır. DSP ve MHP bu yüzden tetikte.

  1995 seçimlerinde CHP 520 bin geçerli oy sayısının 114 binini toplamış. Yani yüzde 24 gibi küçümsenmeyecek bir oran yakalamış. İşte bu yüzden CHP'liler sonuçlardan hayli umutlu.

  KADIN ADAY FARKI

  Hatay'da ANAP'a pamuk, tütün eken işci ve çiftçi kesiminin bir kısmı küskün. ANAP'a 10 centlik vaatlerini tam 7 ay yerine getirmedikleri için bozuk atıyorlar.

  Meclis için bu böyle. Ancak belediye başkanlığı için en güçlü isim ANAP'lı Bekir Karabacak. Onun hizmetlerini takdir ediyorlar ve de pek beğeniyorlar.

  Amma Karabacak'ın rakibi bu defa CHP'li İris Şentürk. Hanımlar üzerinde de hayli etkili bir isim. Bu nedenle hayli çekişmeli bir kapışma olacak.

  DSP'nin şansı kırsal kesimdeki insanlar. DSP teşkilat kurma işinde hayli zorluk çekmiş ayrıca çok sık il başkanı değiştiren bir görünüm vermiş. Bu nedenle birden fazla milletvekili çıkarması çok zor.

  Belen Beldesi MHP'nin kalesi. Genç bir kesim bu partimize gönül vermiş. Bir milletvekilliği garanti gibi.

  DYP, kendi içinde barışık bir görünüm vermiyor. Hatay İl Başkanlığı ile genel merkez aranısdaki uyumsuzluğa rağmen partililer, ‘‘Çiller buradan iki milletvekili Meclis'e sokar’’ diyorlar. Benim görüşüm de böyle...

  Fazilet'e gelince... Yeni teşkilatlanan bu partinin tek hedefi önce bir milletvekili. Ancak, gördügüm kadarı ile hedefleri Hristiyan kesimi ile yakınlaşıp milletvekili sayısını ikiye çıkarmak. Şimdi bunun hesaplarını yapıyorlar.

  Özetlersek... Hatay'da CHP 3, DYP 2, ANAP 2, Fazilet 1, MHP 1 ve DSP 1 milletvekili çıkarır.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı