GeriGündem Oy verme işlemi başladı: Oy verme işlemi saat kaçta bitecek? Oylar ne zaman saat kaçta sayılacak?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Oy verme işlemi başladı: Oy verme işlemi saat kaçta bitecek? Oylar ne zaman saat kaçta sayılacak?

Oy verme işlemi başladı: Oy verme işlemi saat kaçta bitecek? Oylar ne zaman saat kaçta sayılacak?

31 Mart seçimlerinde oy verme işlemi Türkiye'nin dört bir yanında gerçekleşiyor. Büyükşehirlerde, sırasıyla büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve muhtarlık, diğer illerde, sırasıyla belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve muhtarlık seçimlerine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak.Yedi bölge, 81 ilde yaklaşık 57 milyon seçmenin oy kullanacağı seçimlerde oy kullanma saati bazı illerde değişiklik gösteriyor. YSK (Yüksek Seçim Kurulu) oy verme saatlerini günler öncesinde hatırlatmıştı. Peki, Oy verme işlemi saat kaçta bitecek? Oylar ne zaman saat kaçta sayılacak?

Türkiye, 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticileri seçmek üzere erken saatlerden itibaren sandık başına gitmeye başladı. OY verme işlemi bazı illerde saat 07.00’de bazı iller de ise saat 08.00’de başladı. Peki, Oy verme işlemi saat kaçta bitecek, saat kaça kadar oy kullanılacak? Oylar ne zaman sayılmaya başlanacak?

Aylardır hazırlanılan yerel seçimler bugün gerçekleşiyor. Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van'daki seçmenler, "büyükşehir belediye başkanı", "belediye başkanı", "belediye meclis üyeliği" ile "muhtarlık ve ihtiyar heyeti" için oy kullanacak.

Büyükşehir olmayan illerde ise "il genel meclisi üyeliği", "belediye başkanı", "belediye meclis üyeliği" ve "muhtarlık ve ihtiyar heyeti" için oy verilecek. Köylerde ise "il genel meclisi üyeliği" ile "muhtarlık ve ihtiyar meclisi" için oy verilecek.

OY VERME SAATLERİ

Büyükşehir belediye başkanlığına ilişkin oy pusulası "beyaz", il genel meclisi üyeliklerine ilişkin pusula "turuncu", belediye başkanlığına ilişkin oy pusulası "mavi", belediye meclisi üyeliğine ilişkin oy pusulası ise "sarı" renkli olacak. Oy pusulaları tek zarfa konulacak. Oy kullanma saatlerinin başlangıç ve bitiş saati illere göre farklılık gösteriyor. Bazı illerde oy kullanma saati 07.00'da başlarken bazı illerde de 08.00'da başladı. Peki, Oy verme işlemi saat kaçta bitecek?

YSK (Yüksek Seçim Kurulu) oy verme saatlerini günler öncesinde hatırlattı. YSK kararına göre, Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illerinde ve bu illerde bulunan ceza infaz kurumlarında oy vermenin başlangıç ve bitiş saatleri 07.00-16.00 olarak uygulanacak. Bu illerin dışında kalan diğer illerde oy verme saatleri 08.00-17.00 olacak.

Oy verme bitim saatinden önce sandıklar açılamayacak

Oy verme saatlerinin 07.00-16.00 olduğu illerde saat 16.00, diğer illerde saat 17.00'den önce oylar sayılmaya başlanamayacak. Sandık seçmen listesindeki bütün seçmenler oylarını kullanmış olsalar bile oy vermenin bitim saatinden önce sandıklar kesinlikle açılamayacak.

Büyükşehirlerde, sırasıyla büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve muhtarlık, diğer illerde, sırasıyla belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve muhtarlık seçimlerine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak.

Hamileler, hastalar ve engelliler sıra ile bekletilmeden oylarını kullanacak, yaşlıların da sıra bekletilmeden oy kullanmalarına izin verilecek, ayrıca bu seçmenlere yardım eden seçmenlere de oy kullanmada öncelikle tanınacak. Cep telefonu, fotoğraf ve film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasak olacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle