Gündem Haberleri

  Oy oranımız yüzde 32-35

  Hürriyet Haber
  05.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fazilet Partisi İstanbul İl Başkanı Doç. Dr. Numan Kurtulmuş, partinin yeni yüzlerinden. İstanbul Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yaparken politikaya girdi. FP, vitrininde kariyer yapmış, sosyal ilişkileri güçlü ve diksiyonu düzgün kişilere yer vermeye özen gösteriyor. Kurtulmuş, konuşmalarında sürekli ‘‘siyasetteki uslüp sorunu’’na dikkat çekiyor. FP'yi ‘‘milletin partisi, Türkiye'nin partisi’’ olarak tanımlıyor, bireysel özgürlükler ve demokratik restorasyondan söz ediyor.

  Fazilet Partisi İstanbul İl Başkanı Doç. Dr. Numan Kurtulmuş, yerel seçimler ve parti politikaları konusundaki sorularımızı yanıtladı.

  Üniversitede hocaydınız. Siyaset gibi kaygan ve zor bir zemine neden geçtiniz? Ne işiniz var siyasette?

  Üniversitede niçin var idiysem politikada da o amaçlar için varım. O da şudur: Son yıllarda Türkiye siyasetinde önemli zaaflar ortaya çıkmaya başladı. Bu zaaflar siyasi yelpazedeki tıkanıklıklardan, siyasi elit ile millet arasındaki farklılaşmadan kaynaklanıyor. Öncelikle bu gerginliğin ortadan kaldırılması lazım. Siyaset yapma tarzında üslup değişikliklerinin hatta dönüşümlerin yapılması lazım. Bu dönüşümü yapacak yegane partinin FP olduğunu gördüm ve bu partiye girdim.

  Siyasi elitle milletin arasında ciddi bir kopukluk var. Gerginliğin nedeni de buradan kaynaklanıyor dediniz. Ancak birçok kesim gerginliğin nedenini Refah Partisi'nde görüyor. Gerginlikte sizin payınız yok mu?

  Türkiye'deki siyasi elit hala 18. yüzyılı yaşıyor. Hala ‘‘yurttaş yaratmak’’tan sözedebiliyor. Bence en sivil, en demokrat, halkın taleplerini dikkate alan tek parti Fazilet. 21. asır bireysel özgürlüklerin alabildiğine genişlediği bir asır olacak. FP, demokrasiyi, bireysel özgürlükleri, insan haklarını savunuyor. Partiler programlarıyla siyasetin vitrinine çıksınlar. Seçimle gelen seçimle gitsin. Türkiye'de liberal bir parti ya da sosyalist bir parti iktidara gelirse biz sonuna kadar saygılıyız.

  Ancak belli kesimlerde FP'nin iktidara geldiğinde bireysel özgürlükleri ortadan kaldıracağı yönünde ciddi bir kaygı var. Çelişkili bir durum var ortada.

  Türkiye'yi yöneten siyasi elit başarısızlıklarını örtmek, milleti temsil yeteneği en yüksek olan siyasi partiyle millet arasındaki bağı koparabilmek için bir korku duvarı oluşturmaya çalışıyor. Gerginlik FP'den kaynaklanmıyor. Çünkü bizim üslubumuz ortada. Fazilet Partisi bu uzlaşmacı tavrını kendi görüşlerini ifade etmekten aciz olduğu ya da mağdur olduğu için ortaya koymuyor. Biz önümüzdeki seçime kavga ederek girersek oyumuzu beş puan artırırız. Bu taktik kısa vadede işe yarar, ama ülkenin işine yaramaz.

  Türkiye'nin sağlıklı bir siyasi ortama girmesi için ne lazım?

  Türkiye'de kısa sürede çok büyük bir demokratik restorasyon süreci başlatılmalı. Korku duvarlarını aşmak zorundayız. Milletin devletle barışması yıllardır söylenir ancak bir türlü gerçekleştirilemez. Şu konjonktürde bunu sağlayacak yegane siyasi güç FP'dir.

  Hani derler ya 'Ağzınızdan bal damlıyor!' Aynen öyle. Bu, genel üslup mu yoksa İstanbul ayrıcalığı mı?

  Genel üslubumuz bu. Hakkari'deki FP'linin üslubu neyse İstanbul'dakinin de odur. Partimizin hedefleri bunlar.

  Seçimler yaklaştı. İstanbul'da FP'nin durumu nedir? RP'nin başarısını gösterebilecek misiniz?

  İstanbul teşkilatı olarak bir kamuoyu yoklaması yaptırmış değiliz. Zannediyorum İstanbul'da FP'nin yüzde 32-35'e varan bir potansiyeli bulunuyor. 16 belediyemiz var. En az sekiz ya da on belediyede daha seçimi kazanmayı hedefliyoruz. Çalışmalarımızı başlattık. Eldeki verilerle Büyükşehir'i kazanmamız çok rahat gibi görünüyor. İstanbul artık bizim için normal bir seçim olmaktan çıktı. Tayyip Bey'in durumundan sonra İstanbul'u yeniden kazanmak bizim için bir vefa bir namus borcu oldu.

  Teşkilatlarınız RP'de olduğu gibi canlı mı?

  Halkın üzerinde genel bir rehavet var. Belki bunun nedeni seçimlerle ilgili belirsizlik. Ancak bu FP'yi etkilemiyor. Teşkilatlarımız il başkanlığından mahalle temsilciliklerine kadar vargücüyle seçime hazırlanıyor.

  Büyükşehir adayınızı hala belirlemediniz mi? Belirlediniz de açıklamak mı istemiyorsunuz? Partide İstanbul'la ilgili isim sorunu mu var?

  İstanbul'da bugüne kadar bir isim belirleme çalışması içinde olmadık. Zannediyorum çok kısa bir süre sonra bu konu açıklığa kavuşacak. Bunu politik bir cevap olarak kabullenmeyin, samimi olarak söylüyorum.

  Adınız sık sık aday adayları arasında geçiyor. Düşünmüyor musunuz?

  Şunu samimiyetle söylemek istiyorum. Şu anda düşündüğüm tek şey yaptığım görev. Kurucu il başkanı olarak bu partide göreve başladım. İlçe ilçe gezerek teşkilatımızı oluşturduk. Üslubum ve görev anlayışım 'Ben bunu istiyorum' şeklinde bir taleple ortaya çıkmama izin vermez. İl Başkanlığı görevine de böyle gelmedim. Burada belirleyici olan tabanımızdır ve teşkilatlarımızdır. İl teşkilatımızın tanıdğı ve tasvip ettiği biri aday olacak. Bu anlamda kendi şahsımla ilgili olarak hiçbir şey söylemek durumunda değilim.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı