Gündem Haberleri

  Oy ırzınızdır satmayın

  Mukadder YARDIMCIEL - Aydın DENİZ - Cem BAKIRCI - Onur SAĞSÖZ - Kürşat TERCANLI / DHA
  17.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Iğdır ve Erzurum mitinglerinde konuşan Baykal, hükümetin dağıttığı bedava kömür ve erzakı kastederek, "Bunlara oy vermeyin. Oy senin ırzın, şerefin. Sakın satmayın" dedi.

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal vatandaşlardan bedava dağıtılan kömür ve erzak için oylarını satmamalarını istedi. Baykal partisinin Iğdır Zübeyde Hanım Meydanı’ndaki mitinginde konuştu. Mitinge bir saat gecikmeli gelen ve alanda bulunan kalabalığa hitap eden Baykal, şunları söyledi:

  PAZARLIK YOK Bu hükümet kömürü dağıtır, gelecek hükümet öder. Şimdi onlar dağıtıyor, biz ödeyeceğiz. Size dağıtacak malzemeleri alın ve teşekkür edin. ’Haram değil mi’ diyorlar. Hayır haram değil. Helal, günahı varsa Allah günahını bana yazsın. Hiç günah, münah yok. Pirinci alın çorba, pilav yapın. Hiçbir mahsuru yok. Bunları alın da, ama sakın ha oy vermeyin. Almak günah değil de, oy vermek günahtır. Çünkü oy senin vicdani kanaatin, namusun, şerefin, onurun. Oy senin ırzın. Sakın satma onu. Seninle pazarlık etmeye onun hakkı yok.

  YENİ DÖNEM Türkiye’yi karıştırmak isteyenler var. Terörü bu amaçla kullananlar var. Bunları biliyoruz. İnşallah bunlara fırsat vermeyeceğiz. İktidar bu konuda büyük yanlışlıklar içinde. Çok büyük tutarsızlıklar içinde. İnşallah seçimden sonra Türkiye’de hem kardeşlik olacak, hem teröre karşı kararlı bir politika olacak. Hiçbir şey ebedi değildir. Demokraside sürekli değişim ve yenilenme vardır."

  BAŞKA NE SATARSIN Baykal, daha sonra geçtiği Erzurum’daki mitingde Türkiye olarak önemli bir yol ayrımına geldiklerini vurguladı. Baykal, Türkiye’nin geleceği ile ilgili ciddi kaygılar bulunduğunu belirtti. Ortalıklarda çeşitli haritalar dolaştığını, bunların arkasında olanların bile arkalarında birilerin var olduğuna işaret eden Baykal, oyun içinde oyunlar var olduğunu anımsattı. Ekonomik konularda şikayetler bulunduğunu söyleyen Baykal, yatırım yapılmadığını, işsizliğin giderek arttığını belirtti. Baykal şunları söyledi:

  "Kendine, dürüstlüğüne güvenen bir Başbakan kaçar mı? Çıkmış orada aleyhimize konuşuyor. Bana teklif yapıyor, kolundaki saati sana satayım, ’15 bin dolardır, sana 10 bin dolara veririm’ diyor. Kolundaki saati bana 10 bin dolara satmaya hazır olduğunu söylüyorsun. Sana soruyorum, Moskova’da senin hanımına bir kuyumcu 35 bin dolarlık bir takı seti hediye etmişti. Onu da satacak mısın? İki oğlu İstanbul’da daha yeni bir arazi satın almışlar. Arazinin beyan edilen değeri 1 trilyon lira. Soruyorum bu oğlunun gemisi var mı, onu da satar mısın? Tekliflerini bekliyorum sayın Başbakanım.

  MALI MÜLKÜ TARTIŞALIM Başbakan diyor ki, ’Ya Deniz’e acıyorum. Yeni Cami önünde mendil açıp ona para toplayalım’ diyor. Ben para, pul peşinde değilim. Başbakan bu konuda tecrübelidir. Oğlunun düğünü sonrasında bir takı toplama çabası içine girmiştir. Eş dost, yabancı devlet adamları dahil gelip altınları takmıştı. Mal, mülk konusunda daha kapsamlı bir tartışma yapmaya hazırsa, çıkıp ekranlarda milletin karşısında konuşalım."

  Söyle Dadaş

  Baykal’ın konuşmasından önce Erzurumlu ünlü türkücü İbrahim Erkal sahneye çıktı. Baykal, Erkal’a "Dadaş, şarkı söyle. Ama sakın siyasete girme" dedi. Platforma çıkan Baykal vatandaşlarla birlikte 10’uncu Yıl Marşı’nı söylerken, genç kızlar Türk ve CHP bayraklarını salladılar.

  10. Yıl Marşı’nda yumurta attılar

  ERZURUMLULAR Baykal’ı İstasyon Meydanı’nda sağanak yağmur altında dinledi. Erzurumlu sanatçı İbrahim Erkal’ın konserinden sonra platforma çıkan Baykal vatandaşlarla birlikte 10’uncu Yıl Marşı’nı söyledi. Tam bu sırada ’Sayın Baykal seni sandığa gömeceğiz’, ’Fethullah Gülen’in memleketinden Baykal defol’ pankartları açan 2 kişi, sahneye yumurta attı. Polis kimlikleri henüz açıklanmayan 2 kişiyi gözaltına aldı. Mitingi izleyen bir grup tarafından, altında ’Haydari Keray’ imzası taşıyan ve ’Anadolu insanını inanç ve fikrine, hürriyetine, darbecilerin siyasi fantezilerine kurban eden Baykal’ın namert sesinin Erzurum’dan yankılanmasına müsaade etmeyin’ yazılı bir bildiri dağıtmaya başladı. Miting alanında bulunan Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri, Baykal’ın konuşması sırasında bildiri dağıtan 7 kişiyi daha gözaltına aldı. Polisler, yaka- paça eylemcileri miting alanından uzaklaştırdı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı