Gündem Haberleri

  Oxford profesörleri dondurulacak

  Birce BORA / LONDRA
  09.06.2013 - 16:11 | Son Güncelleme:

  Dünyanın en eski ve saygın üniversitelerinden Oxford’un önemli küresel problemlere çözüm arayan İnsanlığın Geleceği Enstitüsü’nden üç bilim insanı, gelecekte canlandırılabilecekleri umuduyla öldüklerinde dondurulmak üzere bir ABD firmasıyla anlaştıklarını açıkladı.

  Felsefe Profesörü Nick Bolstom ve meslektaşı Anders Sandberg’in ölümlerinden sonra başlarını keserek dondurması için firmaya 50 bin sterlin ödemeyi kabul ederken, araştırmacı Stuart Armstrong ise 130 bin sterline tüm bedenini dondurmayı seçti.

  Bilim insanlarının vücutları özel kimyasallar içinde dondurulduktan sonra, eksi 196 derece sıcaklığındaki bir sıvı nitrojen havuzunda saklanacak.

  Sandberg “100, 200 yıl sonra insanlık beni öldüren hastalığı iyileştirmenin bir yolunu bulacak ve ben de yepyeni bir dünyaya gözlerimi açacağım. Bu gerçekten inanılmaz bir düşünce” dedi.

  Sandberg “Sadece bir kafa olarak hayat zor olabilir. Ancak o noktada bilincimi bir bilgisayara aktarabilecek teknolojinin geliştirilmiş olacağını umuyorum” diyerek sözlerine devam etti.

  Anders Sandberg ve meslektaşları vücutlarının dondurulması için bu alanda önde gelen bir şirket olan Arizona merkezli Alcor ile anlaştı. Şu anda 117 dondurulmuş “hasta”nın bakımını sağlayan şirketin ayrıca 974 yaşayan ancak öldüğünde dondurulmak üzere tüm düzenlemeleri tamamlamış müşterisi bulunuyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı