GeriGündem 'OWS' eyleminin yıldönümünde 180'i aşkın gözaltı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'OWS' eyleminin yıldönümünde 180'i aşkın gözaltı

'OWS' eyleminin yıldönümünde 180'i aşkın gözaltı
refid:21496930 ilişkili resim dosyası

Geçen yıl New York'ta başlatılan "Wall Street'i işgal et" (OWS) hareketinin birinci yıldönümünü anmak için dün New York'un çeşitli bölgelerinde düzenlenen etkinliklerde, 180'i aşkın gösterici gözaltına alındı.

OWS eyleminin yıldönümünde 180i aşkın gözaltı

Sema Emiroğlu
New York
 
Gelir dağılımındaki dengesizlik, sosyal eşitsizlik, işsizlik ve kapitalist politikaları protesto etmek amacıyla oluşturulan sivil toplum hareketinin destekçileri, dün sabah erken saatlerde Amerikan borsasının kalbinin attığı Wall Street'e akın ettiler.

Borsa binasına girişlere mani olmak ve Manhattan'ın ekonomik merkezinde oturma eylemleri yaparak, yoğun sabah trafiğini aksatmak isteyen protestocular, New York Polis Teşkilatı'na (NYPD) bağlı çevik kuvvetlerin engellemesiyle karşılaştılar.
 
Protestocuların abluka girişimine karşı borsa binasına giden sokakları ve kaldırımları demir barikatlarla çevreleyen polis kuvvetleri, sıkı kimlik kontrolü yaparak binada çalışan kişilerin geçişine izin verirken, kavşak noktalarını kapatan göstericileri tutukladılar.

Sabah saat 06.00'dan itibaren Borsa binası çevresinde toplanan göstericiler, "İyi ki doğdun" şarkısını çalan bandolarla birlikte ellerinde bayrak ve pankart sallayarak ve davul çalarak yürüyüşe başladılar. Bu sırada pek çok polis aracının çevrede parkettiği ve polis helikopterlerinin uçuş yaptıkları gözlendi. Organizatörler yürüyüşe katılan gösterici sayısının 1000'i aştığını bildirdiler; ancak yürüyüş grupları Wall Street'in işleyişinde fazla aksaklığa yol açmadı.

HER ŞEY ZUCOTTI PARKI'NDA BAŞLAMIŞTI
OWS hareketi, 17 Eylül 2011'de protestocuların Wall Street'in yakınlarındaki Zuccotti Parkı'nı doldurmaları ve burada aylarca süren kamp kurmaları ile başlamış, bu şekilde Amerika'nın diğer kentlerine ve dünyanın çeşiti yerlerine yayılan benzer gösterilere ilham kaynağı olmuştu.

Ancak göstericilerin önce belediyenin emri, daha sonra da mahkeme kararı ile geçen Kasım ayında Zuccotti Parkı'ndan çıkarılmalarının ardından, protestoların enerji kaybettiği gözlendi. OWS hareketinin önde gelen liderleri, birinci yıldönümü etkinlikleriyle sivil girişimi yeniden canlandırmayı ve medyanın ilgisini çekmeyi hedeflemişlerdi.
 
Polis yetkilileri, akşama kadar 181 göstericinin gözaltına alındığını açıkladılar. OWS hareketi sözcülerinden Mark Bray ise, tutuklama ve engellemelere rağmen protestocuların hedeflerine ulaştıklarını söyledi. Bray, "protestocular, Wall Street'te işlerine gitmeye çalışan kişilere, bizim burada olduğumuzu gösterdiler" dedi.

Wall Street çevresinde yürüyen çeşitli yaş grubundan göstericilerin, "Lütfen Daha Az Faşizm", "Kapitalizme Son", "Sağlık Hizmeti Bir İnsan Hakkıdır" şeklinde pankartlar taşıdıkları ve özellikle Goldman Sachs binasının önünden geçerken "bankerleri tutuklayın", "biz yüzde 99'uz", "biz hala buradayız" sloganları attıkları gözlendi.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle