GeriGündem Ovacık Başsavcısı şehit oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  106
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ovacık Başsavcısı şehit oldu

Ovacık Başsavcısı şehit oldu
refid:21514608 ilişkili resim dosyası

Tunceli’nin Ovacık İlçesi’nde dün uğradığı silahlı saldırıda başından ağır yaralanarak Elazığ’daki Fırat Üniversitesi Hastanesi Anestezi Yoğun Bakım Ünitesi’nde yaşam destek ünitesine bağlanan Ovacık Başsavcısı Murat Uzun, doktorların tüm çabasına karşın kurtarılamadı.

Saldırının ardından Ovacık’tan ambulans helikopterle Elazığ’a getirilirken duran kalbi helikopterdeki doktorların yoğun çabası sonucu yeniden çalıştırılan Murat Uzun, Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedaviye alındı ve yaşam destek ünitesine bağlandı.

Ensesinden giren kurşunun kafatasında saplanıp kalan Uzun’un tomografisi çekildi ve kan nakli yapıldı. Başsavcı Murat Uzun, tüm çabalara karşın olayın üzerinden 24 saat geçmesine karşın beklenen emareleri gösteremedi ve saat saat 15.30’da şehit oldu.

BABAOCAĞINA ATEŞ DÜŞTÜ

ŞEHİT BAŞSAVCI'NIN AİLESİ ACI HABER İLE YIKILDI / FOTO GALERİ

Başsavcı Murat Uzun’un eşi hemşire Cihan Uzun, kucağında çocukları Emir Kaan ve Hakan Taner’le hastane önünde beklerken acı haberle yıkıldı. Geçtiğimiz Temmuz ayında Ovacık'a atanan 33 yaşındaki Başsavcı Murat Uzun, biri dört aylık iki çocuk babasıydı.

SAVCI UZUN’U CHP’Lİ AYGÜN’Ü KAÇIRAN GRUP ŞEHİT ETMİŞ

Ovacık Başsavcısı şehit oldu

ELAZIĞ BAŞSAVCISI: ÇOK ÜZGÜNÜZ

Ovacık Başsavcısı Murat Uzun’un şehit olmasının ardından hastaneye gelen Elazığ Cumhuriyet Başsavcısı Musa Çatal, büyük üzüntü yaşadıklarını söyledi. Çatal, "Çok üzgünüz, dünden beri doktorlarımız çok yoğun bir çaba içersinde elinden geleni yaptılar. Aldığı yara çok ağırdı, kendisini kaybettik. Yargı camiasının, milletimizin başı sağolsun. Söyleyecek başka bir söz bulamıyorum. Çok üzgünüz" dedi.

Şehit olan Başsavcı Uzun’un cesedi otopsi yapılmak üzere hastane binası içinde bulunan Adli Tıp Kurumu’na götürüldü. Uzun’un cenazesi otopsinin ardından toprağa verilmek üzere memleketi Samsun’a götürüleceği belirtildi.

Tunceli’nin Ovacık İlçesi Cumhuriyet Başsavcısı Murat Uzun’un şehit olduğu saldırıyı PKK, kendisine yakın internet sitelerine yaptığı açıklamayla üstlendi. İstihbarat ve güvenlik birimleri PKK’nın Tunceli’den Kuzey Irak’taki kamplarındaki elebaşlarıyla yaptığı bütün telsiz ve telefon görüşmelerini dinleyip, deşifre etti. PKK’lıların elebaşlarına Başsavcı Uzun’a yapılan saldırıyı ayrıntılı olarak bildirdikleri belirlendi.

Güvenlik birimleri saldırıyı PKK’nın Ovacık bölgesi sorumlusu ’Azad’ kod adlı PKK’lıya bağlı gruptaki biri kadın 2 PKK’lının gerçekleştirdiğini belirledi. ’Azad’ kod adlı PKK’lının, terör örgütünün sözde Dersim sorumlusu ’Seyithan’ kod adlı Serdar Özdemir’e telsizle bilgi verirken, görevlendirilenlerin eylemi gerçekleştirdiğini ve kendilerinin güvende olduğunu söyledi.


'Seyithan’ kod adlı sorumlu PKK’lının bu sabah saatlerinde telsizle Kuzey Irak’ta bulunan ve ’Roj’ telsiz kodunu kullanan PKK’nın elebaşlarından Bahoz Erdal’a saldırıyla ilgili bilgi verdiği güvenlik birimlerince tespit edildi.

Güvenlik güçleri yaptığı teknik takipte Başsavcı Uzun’a düzenlenen saldırı gerçekleştiren PKK’lılardan birinin 12 Ağustos günü CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ü Ovacık yakınlarında kaçıranlardan olduğunu tespit etti. Bu PKK’lının kimliğinin belirlenmesine çalışılıyor.

Ovacık’ta Uzun’a yapılan saldırıda PKK’lıların Doblo marka araçla kaçtığı belirlenmişti. Milletvekili Hüseyin Aygün’ü kaçıran grubunda yine o gün Doblo marka araç kullanılmıştı.

MALATYA SAVCILIĞI SORUŞTURMA BAŞLATTI

Ovacık Cumhuriyet Başsavcısı Murat Uzun’un şehit edilmesi ile ilgili Malatya Cumhuriyet Başsavcıvekilliği soruşturma başlattı.Terörle Mücadele Kanunu’nun 10’uncu maddesiyle görevli Malatya Başsavcı vekilliği tarafından açılan soruşturma kapsamında, Ovacık Cumhuriyet Savcılığı tarafından olay yerinde elde edilen bulgular ve gözaltına alınan şüphelilerin Malatya Adliyesi’ne gönderileceği belirtildi. 

GÜL: NEFRETLE KINIYORUM

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhuriyet Savcısı Murat Uzun’un hayatını kaybetmesi konusunda, “Bu alçakça saldırıyı nefretle ve şiddetle kınıyorum” dedi.

Gül, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti: “Cumhuriyet Savcısı Murat Uzun’a yönelik bu menfur saldırıyı gerçekleştirenler, devletimizin ve milletimizin güçlü iradesi karşısında amaçlarına ulaşamayacaklar, adalet önünde mutlaka hesap vereceklerdir. Terör eylemleri; ülkenin her köşesinde fedakarca görev yapan, hukuk devleti ilkesinden taviz vermeden Türk milleti adına adalet dağıtan yargımızın değerli mensuplarını asla yıldıramayacaktır.”

ERDOĞAN: ŞİDDETLE KINIYORUM

Başbakan Tayyip Erdoğan da, Ovacık Cumhuriyet Savcısı Uzun’un vefatı nedeniyle yayınladığı başsağlığı mesajında, “Adaletin tesisi uğruna görevlerini her koşulda fedakarca yerine getiren yargı mensuplarımızı hedef alan, aziz milletimizi de derinden üzen bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyorum. Merhum savcımız Murat Uzun’a Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve yargı camiamızın tüm mensuplarına sabır ve metanet diliyorum” ifadelerini kullandı.

 

BAŞSAVCI HASTANEYE BÖYLE KALDIRILMIŞTI / WEB TV

İŞTE BAŞSAVCININ VURULDUĞU YER / WEB TV

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle