Gündem Haberleri

  Ottawa'ya ASALA kurbanlarını anma anıtı yapılıyor

  Ottawa Citizen
  13.08.2012 - 09:32 | Son Güncelleme:

  Kanada’nın Ottawa şehrinin en işlek noktalarından birinde başlayan inşaat kamuoyunda ve yerel basında tartışmalara neden oldu.

  Ottawa Citizen’ gazetesine konuşan bir kaynak, inşaatın Türkiye’de inşa edilip sökülen sonra da Kanada’da yeniden kurulan bir anıt olduğunu belirtti.

  Bir başka kaynak ise bunun, 1982 yılında inşaatın yapıldığı yerin yakınlarında, ASALA’nın üstlendiği bir suikasta kurban giden Türk askeri ataşesi Atilla Altıkat’ın anısına inşa edildiğini belirtti.

  30'UNCU YILDÖNÜMÜ
  İnşaatın Altıkat'ın ölümünün 30'uncu yıldönümüne yetiştirilmeye çalışıldığı da belirtildi. Altıkat, 27 Ağustos 1982’de arabasıyla işe giderken anıtın inşa edildiği kavşakta kırmızı ışıkta beklerken saldırıya uğramıştı. 10 el ateş edilen Altıkat, olay yerinde can vermişti.

  Aynı yıl Türkiye’nin Ottawa Büyükelçiliği’nde görevli Danışman Kani Güngör de uğradığı saldırı sonucu felç olmuştu.

  Bu iki olay Kanada’nın 150 yıllık tarihinde diplomatik temsilciliklere yönelik en büyük saldırı olarak değerlendiriliyor.

  Gazeteye konuşan bir kaynak ise anıtın sadece Türk kurbanlar için değil, ülkelerini temsil edip barış için çalışırken öldürülen tüm diplomatik misyon çalışanları için dikildiğini savundu.

  Ottawaya ASALA kurbanlarını anma anıtı yapılıyor

  Ne olduğu tartışılan o inşaat...

  YETKİLİLER SIR GİBİ SAKLIYOR
  Beş metre çapındaki metal yarım küre çerçevenin dışına yerleştirilen tahta bloklardan oluşan inşaatın ne olduğu konusunda resmi bir açıklama ise henüz yok.

  Federal hükümet yetkilileri konuyla ilgili açıklama yapmayı reddederken arazinin sahibi Ulusal Sermaye Komisyonu, gazetecileri Dışişleri ve Uluslararası Ticaret Bakanlığı’na yönlendirdi. Oradan da “Yakında bilgi verilecek” açıklaması geldi.

  İnşaat alanındaki çalışanların Türk olduğu, ahşap parçaların üzerinde Türkçe yazılar olduğu ve malzemelerin THY aracılığıyla taşındığı belirtildi. İnşaatın çevresine döşenen elektrik tesisatının da gece aydınlatması için kullanılacağı tahmin ediliyor.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı