Gündem Haberleri

  Otoriter değil özgürlükçü

  Gizem KARAKIŞ\ANKARA
  28.04.2016 - 02:08 | Son Güncelleme:

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın sözleriyle başlayan laiklik tartışmasıyla ilgili “Türkiye’nin laik, demokratik ve sosyal bir hukuk devleti olma özelliği bugün artık tartışma konusu değildir. Otoriter bir laiklik anlayışı değil, özgürlükçü bir laiklik anlayışına anayasamızda yer vereceğiz. Bu tartışmanın bu çerçevede bizim için nihayete erdiği kanaatindeyiz” dedi. Davutoğlu, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında özetle şunları söyledi:

  ANAYASA YAZIMINA BAŞLADIK

  “Türkiye’nin ilk sivil anayasası için çalışmalarımızı hızlandırdık. Akademisyenlerle, kanaat önderleriyle görüş alışverişinde bulunduk. Bu haftadan itibaren yazım faaliyetine başladık. İnşallah kısa süre içinde yazım faaliyetini tamamlayacak, sonra parti kurullarımızda olgunlaştıracak ve milletimizin huzuruna çıkacağız. Milletimizin demokrasi ve özgürlük taleplerini karşılayacak, otoriter, tek tipçi zihniyetten kaynaklanan sorunları çözecek, her alanda insanı esas alacağız. Yeni anayasa bağlamında Türkiye’yi yoran, her kesimin enerjisini tüketen, yeni suni karşıtlıklar oluşturan aşınma tartışma konularına asla dönmeyeceğiz. Devletin nitelikleri bizim için bir tartışma konusu değildir.

  LAİKLİK TARTIŞMA KONUSU DEĞİL

  Türkiye’nin laik, demokratik ve sosyal bir hukuk devleti olma özelliği bugün artık tartışma konusu değildir. AK Parti anayasa taslağında laiklik ilkesine de yer vermiştir. Laiklik ilkesi, din ve inanç özgürlüğünü teminat altına alan bir ilke olarak yer alacaktır. Otoriter bir laiklik anlayışı değil, özgürlükçü bir laiklik anlayışına anayasamızda yer vereceğiz. AK Parti bu konuda da bir arayış içinde değildir, bu konuda da spekülasyon yapılmasını doğru bulmuyoruz. Bu tartışmanın bu çerçevede bizim için nihayete erdiği kanaatindeyiz.

  ÇOCUKLAR ÜZERİNDEN SİYASET 

  Siyasette yapılmaması gereken şey, aileler üzerinden, çocuklar üzerinden siyaset yapmaktır, bunu yapmaya kalkışan bir muhalefet anlayışı hala Meclis’te hâkim. Biz bu anlayışı kökünden temizlemeye kararlıyız. Kim AK Parti teşkilatını, Cumhurbaşkanımızı, AK Parti kadrolarını, çocuklarını hedef alırsa onların karşısında da biz dimdik durmaya kararlıyız.”           

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı