Gündem Haberleri

  Otoparkçıya ceza ödemeyin

  Hürriyet Haber
  03.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Trafik Haftası'nda Trafikten Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Baki Özer'le çekici sorununu konuştuk. Özer, aracı çekilenleri otopark görevlisine ceza ödememe konusunda uyardı.

  İstanbul Emniyeti araç çekmek için neden Trafik Vakfı'yla çalışıyor?

  - Trafik Vakfı 1995'te dönemin valisi, emniyet müdürü ve önde gelen isimleri tarafından kurulmuş kamu yararına çalışan bir vakıf. Bugün için Trafik Vakfı'yla çalışıyoruz. Şu an 50 çekicisi var ama 100 tane de olsa çalışır. Bu işi Trafik Vakfı yapmasa başka biri yapacak.

  Vakıf yerine yalnız Trafik Denetleme Şubesi araç çekemez mi?

  - Kamuya ait araçlar ücret karşılığı araç çekemez. Buna ilişkin mevzuatta düzenleme yok. Resmi plakalı çekicilerle araç çekince ücret alamıyoruz. Özel bir çekici olmasındansa kamu görevlilerinin denetimindeki bir vakıf olsun diyoruz.

  Ama İçişleri Bakanı Sadettin Tantan'ın isteğiyle İstanbul Emniyeti yöneticileri vakıf yönetiminden istifa etti. Bir anlamda Vakıf kontrolünüzden çıktı. Ama size bağlı trafik polisleri hala Vakıf'ta çalışıyor.

  - İstifa, bir mevzuat hükmünün yerine getirilmesiydi. Araç çekme yetkisi trafik polisinindir. Belediye bile araç çekemez. Trafik Vakfı çekicisi de tek başına araç çekemez. Bu nedenle çekiciye bir polis veriyorsunuz.

  Evet Maltepe'de de pratikten doğan bir durum yaşanıyor. Kurucuları tamamen esnaftan oluşan bir dernek, adı da Maltepe Emniyet Binalarını Koruma ve Güçlendirme Derneği, araç çekiyor. Tabii Maltepeliler bu derneğin hangi yetkiyle araç çektiğini anlamıyor.

  - Ben de bunu söylüyorum. Bir şirket olarak beş çekiciniz var diyelim. Trafik Şubesi'ne müracaat ediyorsunuz. Uygunsa trafik polisiyle uygunsuz parklanan araçları çekebiliyorsunuz. Trafik Vakfı da sivil bir organizasyon.

  Buradaki sorun şu. Maltepe'deki derneğin kasasına çok büyük paralar giriyor. Devlete ait bir yetkiden sivil bir derneğin yararlanması istismara açık değil mi?

  - Maltepe'deki derneğin harcamaları ilçe emniyet müdürünün kontrolündedir. Tabii bu fiili bir durum, hukuki değil. Devletin genel bütçeden verdikleriyle birçok şeyi halletmek zor. Birçok işi dernek ve vakıflarla hallediyorsunuz.

  Dernek ve vakıfların devreye sokulmadığı bir yöntem bulunamaz mı?

  - Büyük otoparklarda resmi görevlilerimiz var. Ama otopark ve çekici ücretinin tahsili işletmecinin sorunudur. Polis, bu iki ücret ödenmezse devreye giriyor.

  Aracınızı almaya gittiğinizde karşınızda polisi değil otoparkın adamını buluyorsunuz.

  - Evet iş yoğunluğundan kimi yerlerde polis olmuyor. Otopark görevlisi cezayı tahsil edemez. Yalnızca tutanağı size verebilir. Biliyorsunuz sizin yokluğunuzda da ceza yazılabilir. Bu tutanak size verilince hiç değilse haberdar oluyorsunuz. Bu sorunları gidermenin yolu personel sayısını arttırmaktan geçiyor.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı