GeriGündem Otomotiv ihracatı yüzde 13 arttı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Otomotiv ihracatı yüzde 13 arttı

Ekonominin lokomotifi konumundaki otomotiv sektörünün ihracatı, yılın ilk 7 ayında yüzde 12.8 oranında artarak 8 milyar 627 milyon dolara ulaştı.

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) verilerinden derlediği bilgiye göre, ihracat kalemleri arasında 3 milyar 263 milyon 437 bin dolar ile binek otomobiller ilk sırada yer aldı. Bunu otomotiv yan sanayii ve eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar izledi.
En fazla ihracat artışı, özel amaçlı diğer çekicilerde gerçekleşirken, traktörler, özel amaçlı motorlu taşıtlar, çekiciler, gemiler ve suda yüzen taşıtlar, hava ve uzay taşıtları, demiryolu taşıtları ve iki tekerlekli taşıtlarda gerileme yaşandı.
Ocak-Temmuz döneminde yüzde 12,8 oranında artarak 8 milyar 627 milyon 136 bin doları bulan ihracat, geçen yılın aynı döneminde 7 milyar 645 milyon 904 bin dolar olarak gerçekleşmişti.
Temmuz ayı ihracatı ise geçen yılın aynı ayına göre, yüzde 22'lik artışla 1 milyar 230 milyon 690 bin dolara yükseldi.
İhracat, Ocak'ta yüzde 9 oranında düşmüş, Şubat'ta yüzde 1.6, Mart'ta yüzde 6, Nisan'da yüzde 7, Mayıs'ta yüzde 21, Haziran'da da yüzde 42 oranında artmıştı.

İTALYA İLK SIRADA

Sektör, yılın ilk 7 ayında 13 serbest bölgenin yanı sıra 180 ülke ve özerk bölgeye ihracat gerçekleştirdi.
Yoğun olarak Avrupa ülkelerine gerçekleştirilen ihracatta, İtalya 1 milyar 304 milyon 723 bin dolar ile ilk sırada yer alırken, bu ülkeyi Almanya, Fransa, İngiltere ve İspanya izledi.
Sektör, bu dönemde Bermuda, Cebelitarık, St. Vincent ve Grenad, Fransız Güney Toprakları, Laos, Kosova, Karadağ, Barbados, Mayotte, Sierra Leone, Maldiv Adaları, Cayman Adaları, Namibya ve Somali'ye ilk kez ihracat yaptı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle