GeriGündem Otomobiller sular altında, D-100 kapandı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Otomobiller sular altında, D-100 kapandı

İstanbul’da dün akşam saatlerinden itibaren etkili olan sağanak yağış nedeniyle Tuzla’da bir çok ev ve işyerini su bastı. Sel nedeniyle bir süre ulaşıma kapanan D-100 Karayolu'nda onlarca araç mahsur kaldı.

Anadoyu Yakası'nda gece saatlerinde etkili olan sağnak yağış, Tuzla'nın Aydınlı, Şifa, İstasyon ve Mimar Sinan mahallesinde çok sayıda bodrum ve giriş katlardaki ev ve iş yerlerinin su altında kalmasına neden oldu. Evlerini su basan vatandaşların bazıları kendi imkanlarıyla kovalarla su tahliye çalışması yaparken, itfaiye ekiplerinin ulaştığı adreslerde de motopomp yardımıyla evlere giren su boşaltıldı.

Bu arada, D-100 Karayolu Bayramoğlu mevkisi İstanbul ve Ankara istikameti yağış nedeniyle uzun süre kapalı kalırken, yolda mahsur kalan vatandaşlar itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı. Yağmur sularının çekilmesiyle yolda kalan araçlar çekici yardımıyla kaldırıldıktan sonra D-100 Karayolu trafiğe açıldı.
Gebze’den Cevizli’deki evlerine gitmek için yola çıkan Hasan-Sevim Ünal çiftinin otomobili, D-100 Karayolunda bir anda sular altında kaldı. Hasan Ünal yaşadıklarını şöyle anlattı:
“Birden tüm yol su altına kaldı. Otomobilin camlarına kadar çıktı. Korkudan ne yapacağımızı bilemedik. Bir süre sonra diğer araç sürücüleri ip attı. İpe tutunarak, bir kamyonun kasasına çıktık. Daha sonra arkamızdaki otomobilde bulunan 2 kadın 2 çocuğu kurtardık. Az daha canımızdan oluyorduk”

YAĞMUR BUGÜN DE ETKİLİ OLACAK
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) yetkilileri, yağışların özellikle Şifa Mahallesinde bulunan ev ve iş yerlerinde su baskınlarına neden olduğunu belirterek, burada 42 adresin sular altında kaldığını bildirdi. Yağışlar nedeniyle ev ve araçlarında mahsur kalan 18 kişinin itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldığını belirten yetkililer, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ve Yol Bakım Müdürlüğü ekiplerine bağlı 26 araç, 58 motopomp ve 76 personelin görev yaptığını kaydetti.

AKOM yetkilileri yağışların sabaha doğru İstanbul’un Avrupa yakasında etkili olmasının beklendiğini bildirdi.
İtfaiye ve belediye ekiplerinin ev ve iş yerlerindeki su tahliye çalışmaları devam ediyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle