Gündem Haberleri

  Otomobilde televizyon ve sinema keyfi

  Selim Demirpençe sdemirpence@hurriyet.com.tr
  27.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sinema salonlarında yaşadığımız film izleme keyfini evlerimize taşıyan teknoloji devleri, bununla yetinmeyip bizi uzun zaman geçirdiğimiz otomobillerimizde de eğlendirmeye karar vermiş gözüküyorlar.

  Son zamanlarda sık sık duymaya alıştığımız "ev sineması" terimine yeni bir arkadaş geliyor. "Otomobil sineması". Eskiden sadece radyo ve kaset dinlemek için kullandığımız araba teyplerimiz ses ve görüntü alanında yaşanan hızlı gelişimden nasibini alıyor ve hızla çoklu ortam merkezlerine dönüşmeye başlıyorlar. Sahip olduğu özelliklerle evinizdeki eğlence sistemine rakip olan bu ürünler sayesinde, ailenizle birlikte yaptığınız uzun araba yolculukları daha keyifli hale geliyor.

  Bu seferki yazımızın konuğu, yukarıda bahsettiğim araç içi eğlence sistemlerinin en gelişmişlerinden biri olan Pioneer’ın AVH-P7500DVD modeli. Oto müzik sistemi konusunda en bilindik markalardan biri olan Pioneer bu ürünüyle müziğin yanı sıra, DVD ve TV lüksünü de otomobillere taşıyor.

  İlk bakışta orta konsolda yer alan bir oto teybini andıran bu sistem, panelindeki bir düğmeyle kayarak açılan 7 inçlik ekranıyla insanı şaşırtıyor ve sıradan bir ürün olmadığını gösteriyor. Dokunmatik özelliğe sahip bu ekranla hem DVD ve TV izleyebiliyor, hem de cihazın ayarlarını kolaylıkla yapabiliyorsunuz. AVH-P7500’in farklı dil ve alt yazı seçeneği gibi standart tüm özelliklere sahip DVD oynatıcısı, DVD video/audio, CD, VideoCD ve MP3 gibi bir çok formatı destekliyor. Yine içinde yer alan 6 kanallı Dolby Digital ve DTS 5.1 ses sistemleri sayesinde adeta arabada olduğunuzu unutuyor, kendinizi bir konserin ortasında ya da bir filmin içinde hissediyorsunuz. DVD ve VCD keyfine ilave olarak arabada televizyon seyretme olanağını da sunan AVH-P7500DVD, sürücü ve yolcuları eğlendirmek için elinden geleni yapıyor.

  Sürücünün dikkatini dağıtarak olası kazalara sebebiyet vermemek için bu modelde seyir esnasında ekranın çalışmasını önleyen bir güvenlik sistemi de mevcut. Sistem DVD ve TV görüntüsünü açmadan önce otomobilin park edilmesini ve el freninin çekilmesini bekliyor. AVH-P7500DVD seyir sırasında sürücüsüne DVD ve TV seyretmeyi yasaklamakla birlikte, ilave ekran çıkışıyla diğer yolcuları bu zevkten mahrum bırakmıyor. Hatta önde oturanlar müzik dinlerken arka koltukta oturanların DVD ya da TV izlemesini sağlayabiliyorsunuz. Bu özelliğin en çok çocuklarıyla birlikte araba yolculuğu yapan ailelerin ilgisini çekeceğini düşünüyorum. Tek bir cihazla arabanızı tam bir eğlence merkezi haline çeviren Pioneer, bu modelle birlikte kullanılmak üzere geri manevra kamerası, arka koltuk için ekran, navigasyon sistemi, çoklu CD sistemi gibi bir çok aksesuar seçeneği de sunuyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı