Gündem Haberleri

  Otomobil hattı

  Hürriyet Haber
  02.02.2005 - 00:17 | Son Güncelleme:

  Fiat ve Volkan Işık ilk mezunlarını vermeye başladı

  ‘Fiat ve Volkan Işık ile Ralliye İlk Adım’ adı verilen seminerde mezunlar verilmeye başlandı. Fiat’ın ana sponsorluğunda düzenlenen ve Türkiye’nin en önemli pilotlarından Volkan Işık ile İstanbul Motorsporları Kulübü’nün ortak çalışmasıyla gerçekleştirilen seminerlerde 30 kişi eğitim alarak sertifika sahibi oldu. Öncelikli amacı motorsporlarını geniş kitlelere yaymak ve yeni sporcular yetişmesini sağlamak olan seminerde katılımcılar üç günlük program boyunca teorik ve pratik eğitim aldı. Öğrenciler ayrıca TOMSFED kurallarının geçerli olduğu Sprint Ralli’de kurs boyunca öğrendiklerini anında uygulama şansı buldular. Eğitim seminerlerinin mart ayına kadar devam etmesi planlanıyor. Organizasyon ile ilgili daha detaylı bilgiyi www.imk.org.tr isimli siteden alınabilir.

  Ferrari’den yeni oluşuma hayır

  Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda son dönemlerde konuşulan en önemli konulardan birisi 2007 yılının sonunda bitecek olan ‘concorde’ anlaşmasının ardından bazı takımların ayrılarak yeni bir oluşuma gidecek olması yer alıyor. GPWC adı verilen bu organizasyon gerçekleşirse 2008 yılından itibaren Formula 1’de önemli değişiklikler yaşanacak. Bu organizasyon ilk olarak Ferrari Takımı tarafından da destekleniyordu. Ayrıca Mercedes, Renault ve BMW gibi önemli firmalarında adının geçtiği bu yeni oluşumda çatlak sesler oluşmaya başladı. Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın son dönemlerine adını altın harflerle yazdıran Ferrari Takımı bu oluşumu desteklemekten vazgeçti ve concorde anlaşmasını 2012 yılına kadar uzattı. Yaşanan bu önemli gelişmenin yeni oluşama bir darbe vuracağı konuşuluyor. Ama bunun yanında konuşulan bir diğer önemli konuda Formula 1’de yer alan başka takımlarında bu organizasyonu destekleme kararı almış olmaları.

  Türkiye Rallisi’nin 2005 programı açıklandı

  Ülkemizde düzenlenen en önemli yarış organizasyonlarından biri ve Dünya Ralli Şampiyonası’nın bir ayağı olan Türkiye Rallisi’nin 2005 yılı programı açıklandı. Bu yıl üçüncü kez düzenlenecek olan önemli organizasyonun programına yarışın resmi internet sitesi olan www.wrcturkey.com isimli web sayfasından ulaşabilmek mümkün. Açıklanan programa göre Türkiye Rallisi 2 Haziran’da saat 19.20’de verilecek startla başlayacak. Akdeniz Üniversitesi’nde saat 19.30’da gerçekleştirilecek olan seyirci etabıyla devam edecek. Yarışın ikinci günü saat 07.30’da start aldıktan sonra akşam yine Akdeniz Üniversitesi’nde saat 20.04’de seyirci etabı gerçekleştirilecek. Yarış 5 Haziran’da saat 12.55’de sona erecek.

  Hindistan’ın otomotiv ihracatı yüzde 32.7 arttı

  Hindistan’ın otomotiv ihracatını son 9 ayda önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 32.7 oranında artırdığı bildirildi. İhracat artışında otomobiller, motosikletler ve ticari araçlara olan talebin artmasının neden olduğu belirtildi. En büyük artışın yüzde 75 ile ticari araç segmentinde yaşandığına dikkat çekilirken, binek otomobil ihracatının ise Hindistan’da üretim yapan Hyundai firmasının liderliğinde yüzde 19 oranında arttığı ifade edildi. SUV ihracatının ise yüzde 33 oranında artarak 3 bin adete ulaştığı kaydedildi.

  BMW 44 milyar Euro ile gelir rekoru kırdı

  Alman otomotiv üreticisi BMW AG, 2004 yılındaki satışlarından 44 milyar Euro’luk rekor bir gelir elde etti. 2003 yılını 41.5 milyar Euro ciroyla kapatan BMW, 2004’te gelirlerini yüzde 6.8 oranındaki artışla 44.3 milyar Euro’ya çıkardı. Alman şirket tarafından yapılan açıklamada, gelirlerdeki artışın piyasaya sunulan yeni modellere olan talep sayesinde artan otomobil satışların kaynaklandığı belirtildi. 2004’ün ilk 9 ayında şirket gelirlerinin bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9.1 oranında artış göstermesine rağmen tüm yılı daha düşük bir artışla kapatması dikkat çekti. Uzmanlar ise bu duruma gerekçe olarak Euro’nun dolar karışında değerlenmesiyle birlikte BMW modellerinin ABD pazarı için daha da pahalı bir konuma gelmesini gösteriyorlar.

  İkinci el oto fuarı açılıyor

  CNR Uluslararası Fuarcılık tarafından bu yıl üçüncüsü organize edilecek olan İkinci El Otomobil Fuarı 11-20 Şubat 2005 tarihleri arasında CNR EXPO’da düzenlenecek. İkinci El Oto Fuarı, 30 bin metrekarelik kapalı bir alanda, satıcı ile alıcıyı bir araya getirecek. Almanya, Fransa, İsviçre ve İspanya gibi ülkelerde ve Avrupa’nın birçok ülkesinde her yıl organize edilerek otomobil sektörünü biraraya getiren İkinci El Oto Fuarıları Türkiye’de ilk kez yine CNR Uluslararası Fuarcılık tarafından gerçekleştirilmişti.

  Shell Eco-marathon 2005’te Türkiye’den 8 okul yarışacak

  Shell’in 21 yıldır tüm Avrupa genelinde lise, teknik lise ve üniversite öğrencilerine yönelik düzenlediği ve onlara yarının ‘en az yakıtla en fazla yol alan’ otomobillerini bugünden üretmelerine imkan sunan Shell Eco-Marathon Yarışması’na bu yıl Türkiye’den 8 okul katılma hakkını kazandı. 21-22 Mayıs tarihlerinde Fransa’nın Nogaro Kenti’nde düzenlenecek olan ve dünya genelinde 224 tasarımın yarışacağı Shell Eco-Marathon’da Türkiye’yi, İstanbul’dan Özel Kemer İlkögretim Okulu, Maltepe Coşkun Koleji, Şişli Terakki Vakfı Okulları Terakki Lisesi, Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi, Özel Kasımoğlu Coşkun Fen Lisesi, Eyüboğlu Eğitim Kurumları ve Şehremini Lisesi ile Eskişehir’den Atatürk Anadolu Fen Lisesi öğrencileri temsil edecek. Böylece, Shell Eco-marathon yarışmasına ilk kez Türkiye’den aktif olarak katılım sağlanmış oldu. Geçtiğimiz yıl Shell Eco-marathon 2004’te Türkiye’yi Saint Joseph Lisesi öğrenciler ‘demo’ kategorisinde temsil etmişti.

  Auto Show test yıllığı hazırladı

  Haftalık otomobil dergisi Auto Show, gelenekselleşen test yıllığını piyasaya çıkarttı. 2004 yılı içinde yapılan farklı marka ve modelde toplam 100 otomobilin testinin bulunduğu yıllık 118 sayfa. Auto Show test yıllığında otomobillerin hızlanma, yakıt tüketimi, fren mesafesi, gürültü düzeyi gibi test ölçümleri dışında, ayrıntılı fabrika verileri de yer alıyor. Bir rehber niteliğinde olan Auto Show test yıllığı iki ay boyunca piyasada olacak.

  ABD’li otomotivciler işçilere 1.3 milyar dolar ödedi

  ABD’li otomotiv üreticilerinin pazar paylarındaki daralma nedeniyle üretimlerini yavaşlatıkları için çalıştırmadıkları işçilere 1.3 milyar dolar ücret ödedikleri ortaya çıktı. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, Detroit merkezli otomotiv devleri General Motor, Ford ve Chrysler ile Delphi Corp. gibi ana tedarikçi firmalarda istihdam edilen 10 bin sektör çalışanına üretim yapılmadığı halde 2004 yılında 1.3 milyar dolar ödeme yapıldığı açıklandı. Raporda, Uzakdoğulu rakiplerine pazar paylarını kaptıran ABD’li firmaların üretimlerini düşürmek zorunda kaldıkları, ama sendikalı olan 10 bin çalışanı işten çıkaramadıkları kaydedildi. Raporda ayrıca, sadece Delphi şirketinin 2005 yılı için sendikalı olan 2 bin 300 işçisine 300 milyon dolar ödeyeceğine işaret edilirken, çalıştırılamayan işçilerin sektöre toplam maliyetinin ise 1 milyar dolara bulacağı ifade edildi. Rapor sonuçta, ABD’li firmalar için Uzakdoğulu üreticilerle rekabet etmenin maliyetinin sanıldığından da büyük olduğunun altını çiziyor.

  ASIMO Avrupa Parlamentosu’nda

  Honda’nın insansı robotu ASIMO, Brüksel’de Avrupa Topluluğu Komisyonu Üyeleri ile Avrupa Parlamentosu’nda tanışarak tarihi bir toplantıya imza attı. Honda yetkililerinin parlamentoya yaptığı kapsamlı sunumda, sadece ASIMO’nun sahip olduğu merdiven inip çıkabilme gibi hareket kabiliyetlerinin yanısıra, insansı robot gelişimleri ve topluma olan faydaları anlatıldı. Sunumu Honda Araştırma Enstitüsü’nün başkanı Prof. Dr. Edgar Koerner yaptı. Yenilikçi Hareket Kabiliyetinde İleri Adım’ın temsilcisi ASIMO, dünyanın en gelişmiş insansı robotu olarak addediliyor. 2000 yılında lanse edildiğinde gerçek zamanlı ve esnek yürüme teknolojisine sahip ilk akıllı robottu.

  Octavia, anavatanında yılın otomobili seçildi

  Motoring Klup üyesi 28 gazeteciden oluşan juri üyeleri tarafından birinci seçilen Yeni Octavia, 189 puan toplayarak güçlü rakiplerini geride bıraktı. 2004 yılında Çek Cumhuriyeti’nde pazara sunulmuş olan 32 otomobil markasının katıldığı yarışmada , Citroen C4 147 puan, BMW 1 Series 120 puan, Volkswagen Golf 111 puan ve Renault Modus 83 puan ile sıralamada yer aldı. Yeni jenerasyon Octavia, satışa sunulduğu 2004 ilkbaharından bu güne bir çok ödülün sahibi oldu. Sırbistan ve Karadağ’da ‘Yılın Otomobili’ ödülü, Almanya’ da orta sınıf araç kategorisinde ‘Altın Direksiyon’ ödülü, İtalya’da orta sınıf araç kategorisinde mimarlar, eleştirmenler ve sanatçılardan oluşan juri üyeleri tarafından ‘Dünyanın En Güzel Otomobili’ ödüllerine layık bulunan Yeni Octavia, son olarak Finlandiya ve Bulgaristan’da ‘Yılın Otomobili’ ünvanını kazanmıştı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı