Gündem Haberleri

  Otobüs şirketinden bilgi akışı var mı?

  Hürriyet Haber
  19.09.2012 - 12:10 | Son Güncelleme:

  BİNGÖL-Muş karayolunun 16’ncı kilometresinde terör örgütü PKK’nın, birliklerine dönen silahsız askerleri taşıyan konvoylara yönelik roketatarlı saldırısıyla ilgili ilk ön rapor belli oldu. Araştırılan konular arasında otobüs şirketinden bilgi akışının olup olmadığı da var. Bingöl Valiliği ise konvoy öncesinde yol boyunca 25 ayrı güvenlik noktası oluşturulduğunu açıkladı. Ayrıca olayla ilgili 2 kişi gözaltına alınırken saldırıda kullanılan aracın plakasının sahte olduğu anlaşıldı.

  Hürriyet’in güvenilir kaynaklardan aldığı bilgiye göre, 10 askerin şehit düştüğü hain saldırıyla ilgili Genelkurmay Karargahı’nda yapılan ilk değerlendirmeler şöyle:

  ASIL HEDEF

  “Olay yerinde sırtta taşınabilen roketatara sahip üç veya dört terörist bulunuyordu. Asıl hedef sevkıyatta kullanılan üç otobüsü de vurmaktı. Eğer bu gerçekleşmiş olsaydı, şehit sayısı çok daha büyük olacaktı. Roketatar otobüse isabet ettikten sonra içerideki askerin, silahlı da olsa anında karşılık verebilmesine imkan yok. Çünkü roketatar isabet ettiği yende anında yangına neden olur. Otobüs de hemen yanmaya başlamış.

  HAİN SALDIRI İŞTE BURADA OLDU / WEB TV

  YANIKTAN YARALILAR

  Yaralıların büyük çoğunluğu yanıktan tedavi altındalar. Ancak ilk roketatarın atılmasından sonra konvoyun güvenliğini sağlayan askerler hemen karşılık vererek, kahramanca çarpıştılar. Teröristlere karşılık verilmeseydi, 3 otobüs de hedef haline gelir ve şehit sayımız çok daha fazla olurdu. Karşılık verildiğinden dolayı teröristlerin diğer roketatarları ateşleyemeden bölgeden kaçtıkları anlaşılmıştır.”

  HAFİF SİLAH

  Bir askeri yetkili, sırtta taşınan roketatarın bazı makineli tüfeklerden daha hafif olduğunu, bu nedenle roketatarla nasıl kaçıldığı sorusunu yöneltenlerin, “Bu hafif silahın özelliklerini” bilmemekten kaynaklandığını söyledi.

  OTOBÜS ŞİRKETİNE YAKIN TAKİP

  Askeri yetkililer, bölgede bir anda yüzlerce asker sevkıyatının yapıldığını, bu nedenle yıllardan beri bölgedeki şirketlerden otobüs kiralandığını belirterek, sevkıyatın güvenliğinde görülen aksaklıkların ortadan kaldırılması için de çalışmaların daha etkili hale getirildiğini söylediler. Bingöl’deki sevkıyatın yapıldığı otobüs işletmesinden, otobüslerin kalkış zamanı ve güzergahı ile ilgili terör örgütüne bir bilgi akışı olup olmadığının da gizlilikle yürütüldüğü öğrenildi.

  2 GÖZALTI

  Bingöl'de 10 askerin şehit edildiği hain saldırıyla ilgili 2 kişi gözaltına alındı. Ayrıca saldırıdan sonra teröristlerin kaçtığı Audi marka aracın plakasının sahte olduğu ortaya çıktı.Bingöl'deki 10 askerin şehit olduğu saldırıyla ilgili 2 kişi gözaltına alınarak Bingöl İl Jandarma Komutanlığı'na götürüldü. Gözaltına alınan 2 zanlının saldırıyı gerçekleştiren teröristlere gözcülük yaptığı iddia ediliyor.

  ARACIN PLAKASI SAHTE ÇIKTI

  Görgü tanıklarının ifadeleri doğrultusunda olaydan sonra kaçan 06 BJ 4498 plakalı Audi marka aracın plakasının sahte olduğu, plakanın Ankara'da 1998 model Tofaş marka bir araca ait olduğu ortaya çıktı.

  10 ŞEHİDİN KİMLİĞİ VE MEMLEKETİ

  Şehit askerlerin kimlikleri ve memleketleri şöyle:

  Çavuş Mehmet Dildari (Niğde), erler Şahin Oğuz Kayabaş (İzmir), Yusuf Vural (İzmir), Anıl Eruluç (Manisa), Ahmet Aytekin (Erzincan), Erhan Kupal (Adıyaman), Kayhan Kahraman (Van), İdris Karakaşoğlu (Bayburt), Hasan Hüseyin Aydoğdu (Samsun) ve Savaş Topal (İstanbul)."

  Şehitlerden 8’inin cenazesi kimlik tespiti için Ankara’ya götürülürken, otopsi işlemleri tamamlanan iki şehitten er Erhan Kupal’ın cenazesi bugün memleketi Adıyaman’da toprağa verildi. Şehit Çavuş Mehmet Dildari’nin cenazesi ise toprağa verilmek üzere memleketi Niğde’nin Bor İlçesi’ne gönderildi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı