Gündem Haberleri

  Otobüs firmaları uykusuzluğa duyarsız

  Hürriyet Haber
  09.11.2001 - 11:40 | Son Güncelleme:

  Türk Uyku Araştırmaları Derneği'nin, bireysel nedenli trafik kazalarında alkolden sonra en fazla kaza nedeni olan gündüz uykusuna son vermek amacıyla otobüs firmalarına, şoförlerini testten geçirme önerisi, yanıtsız kaldı.

  Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Uyku Araştırmaları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr.Murat Aksu, gündüz uykululuk halinin iş gücü kaybı, iş kazası, trafik kazaları gibi kişi ve toplumu zarara uğratan sonuçlar ortaya çıkardığını kaydetti. 

  Aksu, üniversitelerindeki uyku laboratuvarına başvuran kişilerin yüzde 84`ünde gündüz uykululuk haline rastlanıldığını, bu oranın kendini sağlıklı hisseden kişilerde de küçümsenmeyecek oranda olduğunu belirtti. 

  ABD`de yapılan bir araştırmada gündüz uyuklamanın neden olduğu trafik kazası sayısının yılda 120 bin olarak belirlendiğini anlatan Aksu, "Bireysel nedenli trafik kazalarında alkolden sonra en fazla kaza nedeni gündüz uykusudur. Kişiye ve topluma oldukça büyük zararı olan bu hastalığın tedavisi ne yazık ki ihmal ediliyor ya da umursanmıyor" dedi.

  Aksu, gündüz uykusunun neden olduğu trafik kazalarının ABD dışında son iki yıldan beri Fransa, İtalya ve Almanya`da da araştırma konusu olduğuna işaret ederek, şunları söyledi:

  "Derneğimiz, özellikle uzun yol şoförlerinin gündüz uykusunun yolaçacağı kaza riskini gidermek için 8 ay önce otobüs firmaları ile temasa geçti. Uyku laboratuvarlarının bulunduğu Ankara, İstanbul ve Kayseri`de merkezleri olan 20 otobüs firmasına şoförlerinin uyku testinden geçirilmesi önerildi. Ancak, aradan geçen süre içinde bir tek firmadan dahi olumlu yanıt alamadık. Şoförler, kendilerinde uyku hastalığı çıkarak işini kaybedeceği endişesi, firmalarda 196 milyon lira olan maliyet nedeni ile büyük önem taşıyan bu teste sıcak bakmıyorlar.

  Oysa gündüz uykululuk halinin tedavisi çok kolay. Bir hafta içinde tedavisi sonuç veriyor, kişi kısa sürede tedavinin etkisini çok iyi hissettiği, daha dinç olduğu için diğer bazı hastalıkların aksine tedaviyi sonuna kadar devam ettiriyor. Maliyet konusunda ise şoförler zaten bir sosyal güvenlik kurumuna üye oldukları için bu test firmalara ek külfet getirmiyor. Derneğimiz, her yıl binlerce can kaybına yol açan kazaların en aza indirilmesi için üzerine düşen görevi yapmaya hazır, tek isteğimiz firmaların da duyarlı olması."
     
  03.00-06.00 İLE 14.00-16.00 SAATLERİ ARASINA DİKKAT
     
  Doç. Dr. Aksu, uyku hastalığı olsun, olmasın gündüz uyku arzusu olan, kendini iyi hissetmeyen kişilerin trafikte, özellikle belli saat dilimlerine çok fazla dikkat etmesi gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:

  "Gündüz uyku arzusunun olduğu saat dilimleri, gece uyuma ve sabahkalkma saatlerine göre kolayca hesap edilebilir. Örneğin saat 24.00`deuyuyan, saat 07.00`de kalkan kişinin, bu saat diliminin yarısı olan 3.5 ile 12`yi toplaması durumunda gündüz en fazla uyku arzusu olduğu saatin 15.30 olduğu ortaya çıkar. Bu hesaba göre saat 23.00`de yatıp, 07.00`de kalkan bir kişinin gündüz uyku isteğinin dorukta olduğu saat 15.00`dir. Yatma ve kalkma alışkanlıklarına göre gündüz uykusunun en fazla istendiği saatler 14.00-16.00 arasıdır. Bu nedenle uykunun en yoğun olduğu 03.00- 06.00 ile 14.00-16.00 arası, trafikte en tehlikeli saatlerdir."
     
  Aksu, gündüz uykululuk halinin en önemli belirtilerinin çaba harcamadan trafikte yolculuk sırasında, sınıf, işyeri gibi uygun olmayan ortamlarda uyuma, dikkat toplayamama, hızlı zeka aktivitesi gerektiren işlerde zorlanma, sabah kalkıldığı zaman kendini dinç etmeme olduğunu bildirdi.

  Aksu, ayrıca, diğer hastalıklara bağlı, sabahları baş ağrısı, horlama, gece nefes durması, ağız kuruluğu, cinsel fonksiyonlarda azalma, akşam ve gece saatlerinde bacaklarda huzursuzluk ve buna bağlıgezme isteği, uyurken çok hareketli olma, aniden başın düşmesi, uykuyadalarken ve uyanırken kol ve bacağı hareket ettirememe gibi sorunlarında gündüz uykululuk halinin belirtileri olduğunu söyledi.
    

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı