Gündem Haberleri

  Otizmli ve Down sendromlu çocuklar için yola çıkıyorlar

  Esra ERDOĞAN
  22.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye’de okuyan iki gezgin ruhlu öğrenci Alman Jorin Eichhorn ve İtalyan Alex Yair Von Pentz’in kurduğu Euroadtrip2012, otostopla İstanbul’dan Berlin’e gidecek. İki aylık boyunda sokak sanatları yaparak elde edecekleri gelir de otizmli ve down sendromlu çocuklara bağışlanacak.

  Alman Jorin Eichhorn ve İtalyan Alex Yair Von Pentz, Türkiye’ye geçen yıl öğrenci değişim programı Erasmus sayesinde geldiler. Eichhorn, İstanbul’da Kadir Has Üniversitesi’nde radyo, televizyon, sinema bölümünde, Von Pentz de Marmara Üniversitesi’nde güzel sanatlar bölümünde eğitim gördü. Bir yıl İstanbul’da yaşayan ve orta düzeyde de Türkçe öğrenen iki arkadaş, Erasmus’lu diğer öğrencilerden farklı ve anlamlı bir iz bırakarak İstanbul’dan ayrılmak istedi. Seyahat etmeye ve sanata meraklarının da etkisiyle, isteyen herkesin katılabileceği Euroadtrip2012 adlı bir proje hazırladılar. Farklı uluslardan katılımın olduğu projede Batuhan Erol, Cansu Özen gibi Türk öğrenciler de var.

  Proje kapsamında iki ay boyunca İstanbul’dan Berlin’e otostopla gidecekler. Toplamda 15-20 kişiyle yola çıksalar da yolculuk sırasında dileyen herkesi aralarına alacaklar. Eichorn ve Von Pentz güzergah boyunca konaklamalarını de ‘couchsurfing’ yoluyla yani internet üzerinden misafirperverlik sistemi sayesinde yapacaklarını anlatıyor:

   “Hem değerli bir amaca hizmet ederken hem de düşük bütçeyle çok güzel bir seyahate çıkmanın mümkün olabileceğini göstermek istiyoruz.  Herkesin anlamlı bir şeyler yapabileceğine ya da bir şeyleri değiştirebileceğine inanıyoruz. Bize katılmak isteyenlerde herhangi bir kriter aramıyoruz. Sadece her katılımcı pasaport, vize ve konaklanacak yerin ayarlanması gibi işlerden kendisi sorumlu.”

  Yolculuk boyunca fırsat buldukça sokak sanatlarını icra edecekler ve bu sayede topladıkları parayı da otizimli, down sendromlu çocuklara destek veren vakıflara bağışlayacaklar. “Bu projeyle müzik çalarak, resim, hokkabazlık yaparak ve diğer sokak sanatlarını icra ederek Avrupa’daki kültürler arası etkileşimi desteklemeyi de amaçlıyoruz. Otostop yolculuklarımız sırasında ziyaret ettiğimiz yerlerde farklı sokak etkinlikleri düzenleyerekle amacımızı anlatıp insanların bağış yapmasını sağlayacağız” diyorlar.

  14 ÜLKE AŞACAKLAR

  Euroadtrip2012 grubu, aynı zamanda kısa bir belgesel videosu çekecek, seyahat blog’larına yazılar, resimler ve videolar koyarak isteyen herkesin kendilerini takip etmesini sağlayacak. Projenin mimarları yolculuk sonunda bir de belgesel çekmek istiyor. 1 Ağustos’ta yola çıkacak ve 30 Eylül’de yolculuklarını bitirecek Euroadtrip2012 grubunun otostopla izleyecekleri rotada yer alan ülkeler şöyle: Türkiye, Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Bosna Hersek, Hırvatisvan, Slovenya, İtalya, Fransa, İsviçre, Çek Cumhuriyeti, Almanya.

  JORIN EICHHORN:Buraya gelenler en çok gece hayatını anlatıyor

  Bizim gibi öğrenci değişim programıyla İstanbul’a gelen arkadaşlarımız en çok şehrin gece hayatından bahsediyor. İstanbul ve gece hayatı çok güzel. Ama biz burada bulunduğumuz sürece devamlı partilere katılmak yerine daha anlamlı şeyler yapmayı tercih ettik. Gördüğümüz ilgi şimdiden bizi çok mutlu etti.

  GRUPÇA HAREKET EDEREK TEHLİKEYE KARŞI ÖNLEM ALACAĞIZ

  Jorin ve Alex’le konuşurken, ister istemez aklıma 2008’de, gelinlikle ve otostop yaparak barış yolculuğu yapan, bu sayede dünya insanlarının güvenilir, yardımsever olduğunu kanıtlamak isteyen İtalyan performans sanatçısı Pippa Bacca geldi. Türkiye’deki yolculuğu sırasında Gebze’de bir kamyon şoförünün tecavüzüne uğrayıp öldürülen Pippa’nın trajik hikâyesini onlar da duymuştu: “Pippa’nın yaşadıklarına çok üzüldük. Kendisi maalesef yalnızdı. Bizim seyehatimiz boyunca kızların yanında mutlaka bir erkek de bulunacak. Ayrıca daha önce otostop yaptığımız için nelere dikkat etmemiz gerektiğini biliyoruz. Bize katılacak ve daha önce hiç otostop yapmamışlara da nasıl davranmaları gerektiğini öğreteceğiz. Bu bilgiler web sitemizde de yer alıyor.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı