Gündem Haberleri

  Otistik çocukların tedavisi sorun oldu

  Hürriyet Haber
  29.07.2001 - 13:47 | Son Güncelleme:

  İzmir'de Sağlık Bakanlığı'na bağlı olarak otistik çocukları tedavi eden merkezin Milli Eğitim Bakanlığı'na devredilecek olması tartışma yarattı. Aileler, otistik çocuklarının eğitimin yanısıra tedaviye de ihtiyaçları olduğunu belirtti.

  İzmir'in Menemen İlçesi Emiralem Beldesi'nde bulunan ve Sağlık Bakanlığı bünyesinde hizmet veren Sabahat Akşıray Otizim Eğitsel Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nin, 2001-2002 eğitim yılında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından faaliyete geçirileceği belirtildi.

  Merkez'in, protokolle Sağlık Bakanlığı'ndan Milli Eğitim Bakanlığı'na devredilmesi sonucu burada tedavi gören 14 otistik çocuğun boşta kalması tartışmalara yol açarken, İnsan Dost İhsan Vakfı öncülüğünde 1999 yılında hizmet vermeye başlayan merkezin psikolog ve hekimleri de İzmir İl Sağlık Müdürlüğü'nün eski binasında elverişsiz bir odada çalışmalarını sürdürüyorlar. 

  Otistik çocukların bir kısmı ailelerinin yanında kalırken bir kısmı özel otistik eğitim merkezlerinde eğitimlerine devam ediyor.  Otistik çocukların velileri, çocuklarının tedavi ve eğitimi için bir yere ihtiyaçları olduğunu vurgulayarak, şu görüşleri dile getirdiler: 

  ''Merkezimizden memnunduk. Çocuklarımızın, psikolog ve hekimlerin gözetiminde kalması gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı, eski binamızda otistik çocuklara eğitim verecek. Ancak, çocuklarımızın eğitimin yanı sıra tedaviye de ihtiyaçları var. Kaldı ki 0-6 yaş arası çocukların eğitimden çok tedaviye ihtiyaçları bulunuyor. Yerimiz olmadığı için haftada bir Sağlık Müdürlüğü binasına gelerek doktorlardan ev programı alıyoruz. Bize en kısa zamanda bir yer tahsis edilmesini istiyoruz.''

  Merkezde çocuklarına çok iyi bakıldığını anlatan veliler, ''Çocuklarımızı merkeze gönderdiğimizde iletişim kuramıyor ve çevrelerine duyarsızlık gösteriyorlardı. Tedaviden sonra çocuklarımızda olumlu gelişmeler oldu ve bizimle iletişim kurmaya başladılar'' diye konuştular.

  İzmir İl Milli Eğitim yetkilileri ise, Emiralem'de otistik çocuklara daha modern ve çağdaş eğitim vereceklerini belirterek, şöyledediler:

  ''Merkez'de 8 kişi kalıyordu. Eylül ayından itibaren orayı faaliyete geçireceğiz. Şu ana kadar İzmir'de 370 otistik çocuk tespit ettik. Eğitim testlerini yaptırdık. Hastane raporlarını da aldık. Biz burada çocuklara eğitim hizmeti sunacağız. Çocuklarının sokakta kaldığını söyleyen aileler de getirsinler çocuklarını buraya kaydedelim.''  İzmir İl Sağlık Müdürlüğü yetkileri, 1 haftaya kadar çocuklara bir yer bulacaklarını bildirdiler.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı