Gündem Haberleri

  Oteller ve marketler kendi polisini kursun

  Hürriyet Haber
  19.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  80 il valiliğine gönderilen genelgede; büyük mağazalar, oteller, otoparklar ve ticarethanelerin, özel güvenlik elemanı tutarak kendi güvenliklerini sağlamaları istendi.

  İçişleri Bakanlığı, son dönemlerde peş peşe yaşanan bombalama olayları nedeniyle 80 il valiliğine genelge göndererek, olağanüstü önlemler alınmasını istedi. İçişleri Bakanı Cahit Bayar imzasıyla 80 il valiliğine gönderilen genelge özetle şöyle:

  Büyük alış veriş merkezleri, marketler, sinamalar, oteller, kapalı ve açık otoparklar özel güvenlik teşkilatı kuracaktır.

  Kamu veya özel kurum ve kuruluşların ticari işletmelerin ve özellikle halkın yoğun olarak bulunduğu mağazalarda mutlaka yeteri kadar özel güvenlik görevlisi bulundurulacaktır.

  Bu işletmeler, giren çıkan kişiler ve araçlar üzerinde arama yapacak, olası terör olaylarını izin vermeyeceklerdir.

  Bu emir, bizzat il valilerinin denetiminde, titizlikle uygulanacak ve neticeden bilgi verilecektir.

  Ülke genelinde kamu kurumları, şirketler veya şahıslara ait patlayıcı madde depoları ile patlayıcı madde bayileri özel olarak denetlenecektir.

  Denetimler'e emniyet müdürlükleri ruhsat şubeleri ve Bayındırlık Bakanlığı temsilcisinin yanı sıra Terörle Mücadele Şubeleri'nde görev yapan rütbeli birer personel de katılacaktır.

  Çankırı'da 5 Mart 1999'da patlayan bombanın çalıntı dinamitler kullanılarak imal edildiğinden, her ilde, patlayıcı madde depolarının korunmasında alınan önlemler arttırılacaktır.

  Patlayıcı maddelerin sevkiyatı sırasında da, soygun ihtimaline karşı güvenlik önlemleri arttırılacaktır.

  Patlayıcı Maddeler Tüzüğü'ne aykırılık tesbit edilirse o işletmelerin failiyetlerine son verilecektir.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı