GeriGündem Oteller haftasonu yüzde 100, hafta içi ise yüzde 75 doluluk oranına ulaşıyor.
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Oteller haftasonu yüzde 100, hafta içi ise yüzde 75 doluluk oranına ulaşıyor.

Bolu'nun kayak merkezi Kartalkaya, son yılların en bereketli sezonunu yaşıyor. Hafta sonları yüzde 100 dolan oteller, hafta içinde yüzde 75 doluluk oranına ulaşıyor.

2000 metre yüksekliğinde Köroğlu Dağları'ndaki kayak merkezi Kartalkaya, yoğun kar yağışı nedeniyle bereketli sezon geçiriyor. Bayram ve yılbaşı tatillerinin birbirine yakın olması nedeniyle otellerin doluluk oranı yüzde 75'in altına inmedi. 500'er yataklı Grand Kartal ve Kartal Otel ile 600 yatak kapasiteli Dorukkaya Otel'in bulunduğu Kartalkaya'da, kar kalınlığı 3 metreyi aştı. Hem Kartalkaya'da kayak yapıp, hem Abant Gölü'nün keyfini yaşamak isteyenler ise Abant Palas ile Koru Otel'i tercih etti. Bayram ve yılbaşı tatilinde fırtına nedeniyle keyifli kayak yapma imkanı bulamayan tatilciler, havanın düzelmesi ile birlikte özellikle hafta sonlarında Kartalkaya'yı dolduruyor.

KAR 3 METRE

Grand Kartal ve Kartal Otel sahibi Mazhar Mürtezaoğlu, son yılların en bereketli sezonunu yaşadıklarını belirterek, ‘‘Son 10 yılın en yoğun kar yağışı ile karşı karşıyayız. Kar kalınlığı 3 metreyi geçti. Havaların da düzelmesiyle birlikte tatilciler pistleri renklendirdi’’ diye konuştu.

En merkezi pist

İstanbul ve Ankara ortasında bulunan, Köroğlu Dağları'nın zirvesindeki Kartalkaya Kayak Merkezi'nde, kasım ayından mayıs ayına kadar kayak yapabilmek mümkün. Ankaralı kayakçıların ilk tercih ettikleri yer olan Kartalkaya'da bulunan üç otel, toplam 1600 yatak kapasitesine sahip. Kartal, Grand Kartal ve Dorukkaya otellerinin, 3 kilometre ile 9 kilometre uzunluğundaki kayak pistleri, her yaştan kayakçının özgürce kayak yapmasına olanak sağlıyor.

SAKLIKENT

Antalya 1 saat

Antalya'nın kayak merkezi Saklıkent, isminde de belirtildiği gibi Beydağları'nın arasına saklanmış bir güzellik. Deniz seviyesinden 2 bin 345 metre yükseklikteki Saklıkent, kent merkezine 57 kilometre uzaklıkta. Biri 750, diğeri de 850 metre uzunluğunda 2 teleskinin bulunduğu, yaklaşık 3 bin metrelik pisti olan Saklıkent'e yaklaşık 1 saatlik yolculukla ulaşmak mümkün. Bakırlı Otel ve Saklı Şale'de konaklama fiyatları 100 milyon ile 150 milyon lira arasında değişiyor. Fiyatlara kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri dahil.

ERCİYES

Alpler'in bir eşi

Gençlik ve Spor Kayseri İl Müdürü Vahdi Elbaşı, kent merkezine 24 kilometre uzaklıkta, oldukça elverişli yola sahip Erciyes'te yerli ve yabancı turistlerin, günübirlikçilerin, slalom, mukavemet ile snowboard dallarında usta kayakçıların kaymasına elverişli pistlerin yanı sıra acemilerin de Erciyes'te zorlanmadığını söylüyor. Elbaşı, ‘‘Göz alabildiğine uzanan pistlerde, elini kolunu kırana çok az rastlanıyor. Zira, Erciyes Dağı'nın karı, etrafında orman ve bitki örtüsü olmadığı için nemsiz ve kuru. Toz kar olarak nitelendirilen bu kara ancak Alpler'de rastlayabilirsiniz’’ dedi. şMerkezde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Zümrüt Anonim Şirketi, Hisarcık Belediyesi, Dedeman Oteli, DSİ ve Orduevi'ne ait telesiyej, teleski, lift, baby-lift gibi mekanik tesisler yer alıyor. Erciyes'te bir kişi tam pansiyon 36 milyon liraya kalabilir. Mekanik tesislerden 10 iniş için 17 milyon lira vererek yararlanabilir. Saati 2 milyon liraya kayak kiralayıp, gönlünce kayabilir. Erciyes Dağı'nda kayak hocalarının ders saatinin ücreti ise 40 milyon lira.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle