GeriGündem Oteldeki facianın nedeni pasta dolabı mı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Oteldeki facianın nedeni pasta dolabı mı?

Oteldeki facianın nedeni pasta dolabı mı?

Kumkapı'daki 2’si turist 3 müşterinin hayatını kaybettiği Skalion Oteli’ndeki yangının, giriş kattaki pasta dolabı nedeniyle çıktığı iddia edildi. Oteldeki yangın söndürme sistemi ise ortam ısısı 70 dereceye ulaşmadığı için devreye girmemiş.

Yangınla ilgili tutuklu olarak yargılanan otelin ortağı ve mesul müdürü Tuncay Doğan İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ikinci kez hakim karşısına çıktı. Davada otelin elektrik bakım ve onarımlarını yapan şirketinin iki ortağı tanık olarak ifade verdi.

Şirket ortaklarından elektrik mühendisi Orhan Erol, otelde yangın söndürme sistemi bulunduğu belirterek şunları söyledi:

“Ana pano ve ara katlarda tadilat yaptık. Yangın çıkarsa otomatik olarak çalışan söndürme sistemi bağlamıştık. Ancak yangın sırasında ortam ısısı 70 dereceye ulaşmadığı için söndürme sistemi devreye girmedi.”

PASTA DOLABINDAN ÇIKMIŞ OLABİLİR

“Pasta dolabının bulunduğu fiş uzatmalı bir kablo ile takılıydı. Bu tip malzemeler kaliteli değildir. Benim kanaatime göre, pasta makinesinin kalitesizliği ve kablo nedeniyle yangın çıktı.”

Duruşmada, taksirle ölüme ve yaralamaya neden olmak suçundan 23.5 yıla kadar hapsi istenen Tuncay Doğan’ın avukatları tahliye talebinde bulundu. Tahliye taleplerini reddeden mahkeme heyeti duruşmayı 27 Aralık 2017’ye erteledi.

3 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Kumkapı’da 13 Haziran günü saat 20.45 sıralarında Skalion Hotel’in giriş katında çıkan yangın sonucu üç kişi odalarında dumandan zehirlenerek hayatını kaybetmişlerdi. Bu sırada otelde bulunan 35 kişi ise itfaiyenin yardımıyla yangından kurtarılmıştı. Olayın ardından otelin yangın merdivenlerinin kilitli olduğu iddia edilmişti. Yangın sonrası gözaltına alınan otel sahibi Tuncay Doğan çıkarıldığı mahkemece “taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olmak” suçundan tutuklanmıştı.

Şüpheli Tuncay Doğan verdiği ifadede hakkındaki suçlamaları reddederek “Otelimiz 6 katlı olup 66 odalıdır. Otelde yangın anında kullanılmak üzere yangın merdiveni vardır. Ayrıca aleve duyarlı yangın alarm sistemi vardı. Ayrıca bu katlara dağıtılmış toplam 25-30 arası yangın tüpü vardır. Yine yangına doğrudan su fışkırtan aletler vardı. Bunlar tavana montelidir. Otelde bulunan yangın tüpleri ve yangın tesisatı yeni değiştirilmiştir. Otelin ruhsatını henüz almadım ancak almak için müracaatım vardır. İş güvenleri uzmanları ile bir sözleşmemiz vardır. Olayın olmasında bir kusurum olmadığını düşünüyorum” demişti.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle