Gündem Haberleri

  Öteki Nobeller dağıtıldı

  Hürriyet Haber
  04.10.2003 - 10:54 | Son Güncelleme:

  Harvard Üniversitesi'nin "İgNobel" ödülü, bu yıl taksi şoförlerinin beyinleri ve güvercinlerin bronz heykellere ilgi göstermemesi konusundaki araştırmalara gitti.

  Boston yakınlarındaki Harvard Üniversitesi'nin tiyatro salonunda yapılan törende ''İgNobel'' (İgnoble: İğrenç) jürisi, taksi şoförlerinin beyinleri ve ''güvercinlerin bronz heykellere neden ilgi göstermediği'' konusundaki araştırmaları ödüllendirdi.

  Kanawaza Üniversitesi'nden Japon Yukio Hirose, güvercinlerin neden bronz heykellerle ilgilenmediğini anlattığı çalışmasıyla kimya ödülünün sahibi oldu.

  Tıp ödülü, çalışmalarıyla Londra'daki taksi şoförlerinin beyinlerinin, diğer Londralılarinkine göre daha gelişmiş olduğunu ispatlayan 7 İngiliz bilim adamının oldu.

  Stockholm Üniversitesi'nden 3 bilim adamı da, ''tavukların güzel kişileri tercih ettiklerini gösteren'' araştırmalarıyla ödül aldı.

  Bir yaban ördeğinin ölü bir hemcinsiyle çiftleştiğini ilk kez bilimsel olarak ispatlayan Hollandalı bir araştırmacı da İgNoble biyoloji ödülünü kazandı.

  İgNoble Edebiyat ödülü ise, beyzbol şapkalarını ters takanların ve süper marketlerdeki ekspres kasalara, izin verilenden daha fazla malın ücretini ödeyenlerin oranı gibi konuları inceleyen New Yorklu John Trinkaus'a verildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı