Gündem Haberleri

  ÖSYM'de sınav saati endişesi

  Hürriyet Haber
  04.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Öğrenci Seçme ve Yerleştirme 1998 Sınavı'nın birinci basamağı olan ÖSS'nin, yaz saati uygulamasının ilk gününe rastlaması, ÖSYM'de ikilem yarattı.

  Öğrenci ve veliler de, uygulamaya tepki gösterdiler. Saatlerini ileri almayı unutanlar, bir saat geciktikleri için sınava giremeyecekler. Enerji tasarrufu amaçlı uygulamanın başlangıç tarihinin kötü bir tesadüf sonucu ÖSS sınav tarihine rastladığını hatırlatan eğitimciler, yetkililerden yaz saati uygulamasının başlangıç tarihinin değiştirilmesini istediler.

  ÖSYM Başkanı Dr. Fethi Toker Hürriyet'e yaptığı açıklamada, sınav tarihinde değişiklik yapmanın olanağı bulunmadığını bildirdi.

  Toker, 28 Mart'ı, 29 Mart'a bağlayan geceyarısı saatlerin bir saat ileri alınmasına, sabah da yaklaşık 1.5 milyon öğrencinin bir saat az uyumuş olarak sınava girmesini endişeyle karşıladığını söyledi. Toker, ‘‘Ancak, saatte değişiklik yapma konusunda da endişe taşıyorum. Ama sınavın eski saatte yapılmasına da gönlüm razı olmuyor’’ diye konuştu. Toker, olaya her iki açıdan yaklaşıldığında, ‘‘Konuyu yetkili kurullarda tartışmak istiyorum. Kararı buna göre açıklayacağız’’ dedi.

  YABANCI DİL SINAVI

  Bu arada, kamu personeli yabancı dil sınavı için başvurular 9-20 Mart tarihleri arasında yapılacak. Adaylar, başvurularını İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne veya ilçe milli eğitim müdürlüklerine yapabilecekler. Eğitimciler için İstanbul'da yapılacak ‘Çocuk Hakları Bilincini Geliştirme Semineri’ de yarın başlayacak. Kadıköy Şöhret Kurşunoğlu Eğitim ve Uygulama Okulu'nda yapılacak semineri İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, Kadıköy Rehberlik ve Araştırma Merkezi ile YÖRET Vakfı ortaklaşa düzenledi.

  Özel okullara sınav takvimi

  Sınav için başvuru tarihlerini belirleyemeyen Özel Okullar Derneği, geçen hafta Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ile İstanbul'da biraraya geldi. Özel Okullar Derneği Başkanı Dündar Uçar, bu hafta sonuna doğru takvimi açıklayabileceklerini söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Merkezi ve Sınavlar Dairesi yetkilileri ile biraraya gelen özel okul sahipleri, sınavın teknik ayrıntıları üzerinde de durdular. Her iki taraf da ‘akademik yeteneği ölçen sınav sistemi’ konusunda uzlaştı. Ancak görüşmelerde sınava başvuru tarihleri konusunda ortak bir görüşe varılamadı. Özel okullar sınavı 6 Haziran'da yapılacak.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı