Gündem Haberleri

  OSYM, hatada ısrarlı

  Hürriyet Haber
  29.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ÖSS sonrasında tam bir tercih kargaşası yaşanıyor. Öğrenciler, ortaöğretim başarı puanları açıklanmadığı için net puanlarını bilemeden tercih yapmak zorunda bırakıldı. Bu durumda sınavda başarılı olan öğrencilerin istedikleri okulu kaza-namama riski bulunuyor.

  Üniversite sınavında barajı aşan gençlerin tercihlerini yapıp teslim etmeleri için 5 gün kaldı. İlk kez bu yıl uygulamaya konulan ve tercihlerin sınav sonrası açıklanan puanlara göre yapılmasını öngören sınav sistemi, bilinmezleri nedeniyle kaos yarattı.

  ‘Sınavdan aldıkları puan ve liseden mezun oldukları alana göre, hangi yükseköğretim programını hangi sıraya yazacakları’ sorusuna henüz cevap bulamayan aday ve veliler, tercihlerin teslimi için işleyen takvimin değiştirilmesini isterken, ÖSYM, bu konudaki kesin tavrını ‘‘Takvim değişmeyecek’’ diye koydu.

  TAKVİM DEĞİŞMEYECEK

  Sistemin tam anlaşılamadığını gerekçe gösterip, tercihleri yapmak için çocuklarının Ortaöğretim Başarı Puanını öğrenmek isteyen velilerin, teslim süresini ‘en az bir hafta uzatma’ isteğini Hürriyet'e değerlendiren ÖSYM Başkanı Dr. Fethi Toker, şunları söyledi:

  ‘‘ÖSS'nin işleyiş ve üniversitelerin eğitim-öğretime başlama tarihleri esas alınarak hazırlanan takvim nedeniyle, tercihlerin alınma süresinin uzatılması mümkün değil. Aksi halde yerleştirme işlemi gecikir. Bu durumda üniversite kayıtları sarkar ve üniversitelerin yeni dönem akademik takvimi bozulur. Bu nedenle tarih değiştirilemez.’’

  SORUN OKULLARDA

  Ortaöğretim başarı puanlarının bazı okullardan hala gelmemesinden duyduğu rahatsızlığı dile getiren Toker, ‘‘Bu puanlar okullardan disketle gelmiyor. Listeler bilgi işleme tek tek elle giriyor. Şimdi bunların gelmesini, işlenmesini ve açıklanmasını beklemek çok uzun süre alır. Bu durumda da herşey alt-üst olur’’ dedi.

  ÖSS takviminin titiz bir incelemeyle işleme konulduğunu belirten Toker, tercihlerini teslim edecek adayları ‘‘2 Ağustos son gün’’ diye uyardı. Yerleştirme sonuçları 24 Ağustos'ta açıklanacak. Yeni dönem öğrenci kayıtları, tüm üniversitelerde 15-22 Eylül tarihleri arasında belirlenecek dönemlerde yapılacak.  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı