Gündem Haberleri

  ÖSYM 2015 - ALES sonbahar dönemi başvurularında son gün yarın!!

  Hürriyet Haber
  13.10.2015 - 17:33 | Son Güncelleme:

  ÖSYM ALES 2015 sonbahar dönemi sınav başvurularında son gün yarın. Başvuru yapmak isteyen adaylar yarın başvurularını yapabilecekler

  2015- ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) sonbahar dönemi sınavı 22 Kasım 2015 tarihinde yapılacak.

  Başvurular 14 Ekim 2015 tarihinde sona eriyor.

  Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için, ÖSYM tarafından yapılacak ALES'e (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) girmek zorunludur.

  Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacını karşılayabilmek için yapılan sınava başvurmak isteyen adaylar, Kılavuz ile Aday Başvuru Formuna başvuru tarihleri içinde ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinden ulaşabileceklerdir.


  ALES BAŞVURUSU YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

  ÖSYM 2015 - ALES sonbahar dönemi başvurularında son gün yarın

  ALES BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

  ALES sınavına başvuru yapmak için öncelikle ÖSYM ana sayfası üzerinden sağ üst köşede bulunan "Aday İşlemleri" butonunu kullanarak Aday İşlemleri sayfasına giriş yapınız.
  Daha sonra açılan sayfaya T.C Kimlik No ve ÖSYM şifrenizi kullanarak giriş yapabilirsiniz.

  Eğer ÖSYM şifreniz yoksa ÖSYM merkezlerine başvurarak 2 TL karşılığında ÖSYM şifrenizi alabilirsiniz. Aday İşlemleri sayfasına ÖSYM şifrenizle giriş yaptıktan sonra sayfanın üst kısmında yer alan "Başvurular" başlığına tıklayarak ÖSYM sınavlarından başvuru sürecinde olanları görüntüleyebilirsiniz.
  Daha sonra bu sayfa üzerinde ALES 2015 Sonbahar Dönemi'ni seçmeniz gerekmektedir. Daha sonra gerekli olan yerlere bilgilerinizi yazarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

  Son iki senede ÖSYM'nin yapmış olduğu herhangi bir sınava katılmayan adaylar ALES başvuru işlemlerini internet aracılığıyla yapamıyor. Herhangi bir devlet okuluna giderek başvuru işlemlerini halledebilecekler.

  ALES SINAV ÜCRETİ NASIL ÖDENİR?

  Sınav başvurunuzu yaptıktan sonra başvurunuzun aktif hale gelmesi için sınav ücretini yatırmanız gerekiyor. Sınav ücreti ödeme işlemini ister ÖSYM sayfasından "ödemeler" kısmından kredi kartınızla, isterseniz de anlaşmalı bankaların ATM'lerini veya internet bankacılık işlemlerini kullanarak yapabilirsiniz. Kredi kartı ile ödeme yapmak istiyorsanız ödemenizi başvurunun son gününe bırakmamanız gerekiyor.


  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı