Gündem Haberleri

  ÖSS'ye başvurular arttı

  Hürriyet Haber
  18.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Öğrenci Seçme Sınavı'na (ÖSS) başvuranaday sayısında bu yıl, geçen yıla göre yüzde 5 oranında artış oldu.

  Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Dr. Fethi Toker, başvuru optik formlarının bilgisayarda okunması işleminin tamamlandığını, 2001-ÖSS'ye 1 milyon 474 bin 56 kişinin başvurduğunun belirlendiğini bildirdi.

  Başvuruların incelenmesi işlemlerine başlandığını kaydeden Toker, çeşitli nedenlerle başvurusu geçersiz sayılacak adaylar çıkabileceğini, bu nedenle sınava başvuranların sayısında değişiklik olabileceğini belirtti. Toker, 2001-ÖSS'ye başvuran aday sayısının ancak aday bilgi kontrol formlarının da incelenmesinden sonra netlik kazanacağını ifade etti.

  Toker'in verdiği bilgiye göre, tüm adaylara, sınava başvuru bilgilerinde yanlış bulunup bulunmadığını kontrol etmeleri için 2001 Şubat ayı içinde aday bilgi kontrol formu gönderilecek.

  Adayların, sınavda bir sorun yaşamamak için ÖSYM'nin kendilerine gönderdiği bilgi kontrol formlarını dikkatle incelemeleri gerekiyor.

  Bilgi kontrol formlarında yer alan başvuru bilgilerinde yanlışlık olduğunu tespit eden adaylar, yanlışı form üzerinde düzeltecekler ve bu formu ÖSYM'ye gönderecekler. Formlarında yanlışlık bulunmayan adaylar ise hiçbir işlem yapmayacaklar.

  İnternetten kontrol

  ÖSYM, adayların 2001-ÖSS'ye ilişkin bilgilerini internete de aktaracak. Adaylar, aday bilgi kontrol formlarında da yer alan bilgileri internet aracılığıyla da kontrol edebilecekler. Adres değişikliği veya başka bir nedenle aday bilgi kontrol formu eline geçmeyen adaylar, durumu internetten saptayarak, doğru adreslerini ÖSYM'ye bildirebilecekler.

  Başvuru bilgilerinde yanlış bulunan adaylar bunu internetten düzeltemeyecekler. Bilgiler ancak, aday bilgi kontrol formu yoluyla veya 2001 ÖSS kılavuzunda belirtilen kurallar doğrultusunda dilekçeyle ÖSYM'ye bildirilerek düzeltilebilecek. Konuyla ilgili ayrıntılı açıklama 2001 Şubat ayında yapılacak.

  Başvurularda artış

  ÖSS'ye başvurular, bu yıl geçen yıla göre yaklaşık yüzde 5 oranında arttı. Geçen yıl ÖSS'ye 1 milyon 414 bin 823 aday başvurmuş, adayların 1 milyon 366 bin 714'ü sınava girmiş, 48 bin 109'u ise katılmamıştı. 2001-ÖSS'ye, 2000-ÖSS'ye göre 59 bin 233 fazla aday başvurdu.

  ÖSS, 17 Haziran 2001 Pazar günü, Türkiye'de tüm iller ve bazı ilçemerkezleri ile KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da gerçekleştirilecek.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı