Gündem Haberleri

  ÖSS'de değişiklik

  ANKARA (A.A)
  25.01.2006 - 11:29 | Son Güncelleme:

  Öğrenci Seçme Sınavı'nın (ÖSS) içeriğini, yöntemini ve başvuru sistemini değiştiren Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), sınavla ilgili başka bazı kurallar da belirledi.

  ÖSYM, 1 Şubat-10 Mart 2006 tarihleri arasında başvurularını alacağı ÖSS'nin kılavuzlarını başvuru merkezlerine göndermeye başladı. Bu yıl uygulamaya koyacağı değişiklikler doğrultusunda ÖSS kılavuzunu 100 sayfadan 60 sayfaya düşüren ÖSYM, Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) ve Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP) hesaplamalarıyla ilgili teknik ayrıntıları internete koydu. Yeni kılavuzda ise sınavla ilgili ana kurallara yer verildi.
  Geçen yıllardan farklı olarak bu yıl “Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Kılavuzu” başlığıyla yayımlanan yeni kılavuzda, adayların başvurularını nasıl yapacakları şekiller çizilerek anlatıldı.

  BAŞVURULAR

  Adaylar, 1 Şubat-10 Mart 2006 tarihleri arasında başvuru merkezi olarak kabul edilen lise müdürlükleri, Açıköğretim Lisesi irtibat büroları, ÖSYM sınav merkezi yöneticilikleri ve ÖSYM bürolarından 2 YTL karşılığında başvuru kılavuzu alabilecekler.

  Başvuru merkezine gidemeyecek durumdaki hastalar ve tutuklular başvurularını mektupla yapabilecekler.
  Başvurularını mektupla yapacaklar dışındaki adaylar, başvuru merkezinden randevu alacaklar. Lise son sınıftakiler okullarının bağlı olduğu başvuru merkezinden, mezun durumdakiler ise istedikleri herhangi bir başvuru merkezinden randevu alabilecekler. Randevuyu aday ya da adayın bir yakını alabilecek. Adayların sınav ücretini mutlaka yatırmaları gerekiyor. Adaylar randevu gününden en az 2 gün önce sınav ücreti yatıracaklar. Ücretini yatırmayanların başvuru işlemi gerçekleştirilmeyecek.

  Adayların, bir aday bilgi kontrol formu da doldurarak, okul müdürlüklerine onaylatmaları gerekiyor.
  Mektupla başvuracaklar, aday bilgi formu ve eklerini bir zarf içine koyarak, başvuru süresi içinde ÖSYM'ye ulaştıracaklar.

  FOTOĞRAF

  Adayların başvuru merkezine giderken yanlarında doldurulmuş şekilde aday bilgi formu, fotoğraflı ve onaylı bir kimlik belgesi, diploma sureti (mezunlar için) ve banka dekontu bulunması gerekiyor. Başvuru merkezi görevlisi, adayın aday bilgi formundaki bilgiler ile birlikte web kamerayla fotoğrafı çekerek elektronik ortama aktaracak.

  Bu fotoğrafın cepheden, başı açık ve adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş bir fotoğraf olması gerektiğinden, başvuru merkezine giderken adayların bu durumu dikkate almaları isteniyor. Sınav günü bu fotoğraftaki saç, bıyık, makyaj gibi tanınmada önemli rol oynayacak görünüm özelliklerinde bir değişiklik bulunmaması gerekiyor. Sınav günü salon başkanı fotoğraftan kimlik belirlemede güçlük çektiği takdirde adayı sınava almayabilecek.

  SINAV

  Yeni sistem ÖSS'nin ilk uygulaması 18 Haziran 2006 Pazar günü yapılacak. Tek oturumda iki aşamalı olarak gerçekleştirilecek ÖSS, saat 09.30'da başlayacak. Sınav, 195 dakika sürecek. ÖSYM, geçen yıllardan farklı olarak adayların, sınav günü, en geç saat 08.45'de sınav yerlerinde hazır bulunma zorunluluğu getirdi.

  Ayrıca adaylar eskiden olduğu gibi sınav başladıktan sonra ilk 1.5 saat içinde sınav salonunu terkedemeyecekler. Buna ek olarak bu yıl, sınavın son 15 dakikasında da adayların sınav salonundan ayrılmaları yasaklandı.

  ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANI

  Bazı okulların öğrencilere yüksek not vererek, OBP hesaplaması uygulamasını istismar etmelerinin önüne geçmek amacıyla hesaplama yönteminde değişikliğe gidildi.

  OBP, okuldaki diploma notlarının dağılımına ve adayların diploma notunun okulundaki diploma notları içindeki yerine göre değişecek ve değeri en az 50, en çok 100 olacak.

  Yeni hesaplama yönteminde her okul için diploma notlarının dağılımı, varsa çok düşük notlar ile varsa en büyük diploma notundaki yığılma dikkate alınacak. Bir okulda en yüksek diploma notuna sahip aday sayısı yüksekse, bu adayların OBP'leri 100'ün altına inecek. Böylece bir okulda OBP'si 100 alan öğrenci sayısı birden fazla olamayacak.

  ÜCRET GÖNDERİLMESİ

  Bu arada, ÖSYM, kılavuzda adaylara sınav, sınav öncesi ve sonrasıyla ilgili çeşitli uyarılarını yineledi. Kılavuzun arka kapağına, ATM, internet veya diğer bir havale yoluyla gönderilen ücretlerin kesinlikle kabul edilmeyeceği uyarısı konuldu.

  Ayrıca, sınav sonuçlarının incelenmesini isteyen adaylar, ÖSYM'nin hesabına 5 YTL yatıracaklar. Bu süre geçen yıl 3.5 YTL olarak belirlenmişti.

  İŞLEMLER ARTIK İNTERNETTEN

  Öte yandan, ÖSYM artık işlemlerin büyük kısmını internet ortamında gerçekleştirmeye başladı. İnternetten yapılabilecek işlemler şöyle:

  - Başvuru işlemi sonrasında başvuru kayıt bilgilerini görme,
  - ÖSYM'nin belirleyeceği tarihlerde adres bilgilerini ve sınav merkezi tercihlerini değiştirme,
  - Öğrenim bilgilerini ve diploma notu bilgilerini öğrenme,
  - Sınav sonuç bilgilerini görme,
  - Yükseköğretim programları tercihlerini yapma,
  - Yerleştirme sonuçlarını öğrenme,
  - Dilekçe takip mönüsünden dilekçe bilgilerini görme.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı