Gündem Haberleri

  ÖSS tercih başvuru süresi 1 Ağustos'ta başlıyor

  Hürriyet Haber
  29.07.2001 - 13:49 | Son Güncelleme:

  Öğrenci Seçme Sınavı'nı (ÖSS) kazanan adayların, tercih formlarını teslim etme süresi, 1 Ağustos Çarşamba günü başlıyor.

  Adaylar, bu yıl ilk kez getirilen bir uygulamayla tercihleriyle ilgili listeyi, internet yoluyla da Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'ne (ÖSYM) gönderebilecekler. 

  ÖSYM'nin, adayların tercihlerini doğru yapmaları amacıyla internette hazırladığı sayfalar, hem tercih listelerini internet üzerinden gönderme, hem de alınan puanlara göre hangi bölümlerin tercih edilebileceğini görebilme olanağı sağlıyor. 

  2001 ÖSS'yi 105 ve daha fazla puan alarak kazanmış adaylar, ÖSYM'nin kendilerine gönderdiği 2001-ÖSYS Tercih Formu'nu ve yurtta kalmak istiyorlarsa tercih formunun arka yüzündeki Yurtkur Başvuru Formu'nu 2001-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda yazılı kurallara göre dolduracaklar.

  TERCİHLER NASIL YAPILACAK? 

  Adaylar, sınav sonuç belgesinde yer alan Y-ÖSS puanlarını, bu puanlarla ilgili sıralarını ve yüzdelik dilimlerini göz önünde bulundurarak yükseköğretim programlarını tercih edebilecekler. Adaylar, gerçekçi tercihler yapabilmek için, 2001-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda 2000-ÖSYS sonucunda yerleştirilen adaylara ait en küçük puanlar ve yüzdelik dilimleri örnek alabilecekler. 

  Adaylar, yükseköğretim programları arasından yapacakları tercihlere, ÖSS puanlarına ağırlıklı ortaöğretim başarı puanının eklenmesiyle oluşan Y-ÖSS puanları kullanılarak yerleştirilecekler. Meslek lisesi mezunları kendi alanlarıyla ilgili bir bölüme ek puanla yerleştirildikleri için bu adayların tercihlerini dikkatli yapmaları gerekiyor. 

  ÖSS'de 105-119.9 ham puan alan adaylar, kılavuzdaki Tablo 3'ten enfazla 18 tercih yapabilecekler. 120'nin üstünde puan alan adaylar ise hem Tablo 3'ten, hem de Tablo 4'ten toplam 24 tercihte bulunabilecekler.

  İMZASIZ FORMLAR GEÇERSİZ SAYILACAK

  Adaların tercih formunu doldurduktan sonra mutlaka imzalamaları gerekiyor. Tercih formunun geçerli olabilmesi için, adayın formu kendiyazısıyla doldurmuş ve imzalamış olması gerekiyor. Tercih formları ÖSYM'ye ulaştıktan sonra üzerinde hiçbir değişiklik veya düzeltme yapılamayacak.

  Adaylar tercih formlarını, 1-10 Ağustos 2001 tarihleri arasında lise ve dengi okul müdürlüklerinden veya ÖSYM Sınav Merkezi yöneticiliklerinden birine 750 bin lira vererek teslim edecekler ve karşılığında Tercih Formu Alındı Belgesi'ni alacaklar.

  Adaylar, tercih formlarının ÖSYM'ye gönderilip gönderilmediğini, formları teslim ettikleri okullardan, Ağustos ayının ikinci haftası içinde asılacak listelerden kontrol edebilecekler.

  Tercih listelerini internet üzerinden gönderen adayların, tercih formlarını ayrıca lise ve dengi okul müdürlüklerine veya ÖSYM Sınav Merkezi yöneticiliklerine teslim etme zorunlulukları bulunmuyor. Ancak, hem basılı tercih formunu teslim eden, hem de tercihini internet aracılığıyla gönderen adayların, basılı formdaki tercihleri esas alınacak.

  Adaylar, ÖSYM'nin internet sitesine, ''www.osym.gov.tr'' adresinden ulaşabilecekler.

  YURTTA BARINMAK İSTEYENLER

  Tercih edecekleri üniversite, bulunduğu ilin dışında olan adaylar,yurtta barınmak veya kredi almak istiyorlarsa tercih formunun arka yüzündeki formu dolduracaklar.

  Bu adayların yurt ve kredi başvuruları ÖSYM'ce değerlendirilecek. 

  Adaylar, Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı yurtlar ile ilgili bilgileri, 2001-Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'ndan edinebilecekler.

  ÖSYM, tercih formlarını değerlendirdikten sonra, adayları, aldıkları puanlara göre üniversitelere yerleştirecek. Yerleştirme sonuçlarının, Ağustos ayının ikinci yarısından sonra açıklanması planlaıyor.

   

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı