Gündem Haberleri

  ÖSO'dan taaruz

  Hürriyet Haber
  06.04.2016 - 00:28 | Son Güncelleme:

  Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre Özgür Suriye Ordusu, Kilis’in Elbeyli ilçesinin karşısında, terör örgütü IŞİD’in kontrolündeki kritik önemdeki Azez-Cerablus hattının içinde kalan El Rai ve Dabık kasabalarına doğru ilerliyor. Muhalifler bölgede, en az 16 köyü ele geçirdi.

  LONDRA merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Örgütü, Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) terör örgütü IŞİD’in kontrolündeki El Rai’ye ve Dabık’a ilerlediğini duyurdu. Halep’in kuzeyindeki Azez ilçesine bağlı El Rai (Çobanbey), Kilis’in Elbeyli ilçesinin karşısında. El Rai’nin güneyindeki Dabık da Azez ilçesine bağlı, IŞİD için ideolojik önemde, terör örgütünün bu isimde dergisi var. IŞİD buranın ‘mahşer’in başlayacağı yer olacağına inanıyor.

  16 KÖY IŞİD'DEN ALINDI
  İngiliz ajansı Reuters’ın haberine göre Türkiye’den silah desteği alan ÖSO’ya bağlı muhalif gruplar, IŞİD’in kontrolündeki en az 16 köyü ele geçirdi, El Rai’ye doğru ilerliyor. Feylak’uş Şam grubunun komutanlarından Abu Yasser, ajansa yaptığı açıklamada “Çatışmalar devam ediyor. Birçok köyü DAEŞ çetelerinden çok hızlıca özgürleştirdik. Allah’ın izniyle kuzey Halep’i temizleyeceğiz” dedi. ABD liderliğindeki koalisyon uçaklarının da Mare bölgesinde IŞİD hedeflerini vurduğu belirtiliyor.

  3 BİN ASKER, TANK, UÇAKSAVAR VAR
  AA’nın haberine göre ise El Rai saldırısına ÖSO’ya bağlı yaklaşık 3 bin asker katıldı. ÖSO’ya bağlı Cephetül Şamiye’nin Azez Sorumlusu Türkmen asıllı komutan Zekeriya Karslı, ajansa yaptığı açıklamada Tel Ahmar, Kandara, Şabaniye ve Errakibiye köylerini ele geçirdiklerini ve El Rai kasabasını kuşattıklarını, çetin çatışmaların yaşandığını belirtti. Karslı, tank, uçaksavar ve havan topları gibi ağır silahlarla donatılan ÖSO birliklerinin son olarak Çobanbey-Bab karayolunu ulaşıma kapattıklarını, tankların konuşlandığı karayolunda sivillerin de giriş çıkışlarına müsaade edilmediğini de söyledi.

  KRİTİK BÖLGE
  Dabık ve El Rai, iki yıldır IŞİD’in kontrolünde, Türkiye’nin güvenli bölge ilan etmek istediği Azez-Cerablus hattının içindeler. Türkiye sınırında Cerablus ve El Rai’den başlayan IŞİD bölgesi El Bab ve Menbic üzerinden Rakka’ya uzanıyor. ABD, yabancı savaşçı geçişine izin verdiği ve IŞİD’e lojistik destek sağladığı gerekçesiyle bu bölgenin IŞİD’e kapanmasını istiyor. Türkiye ise terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı YPG’nin, “kırmızı çizgi” olarak sayılan, sınırdaki 98 kilometrelik Azez-Cerablus hattına yerleşme girişiminde bulunması durumunda topçu ateşiyle karşılık verecekleri uyarısını yapmıştı. Türkiye, kendi desteklediği Arap ve Türkmen muhaliflerin burada olmasını istiyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı