Gündem Haberleri

  ÖSO'dan El Nusra açıklaması

  Hürriyet Planet
  20.04.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Suriye’de Beşar Esad rejimine karşı savaşan Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) kurmay başkanı Salim İdris, El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi ile işbirliği yapmadıklarını açıkladı.

  Hürriyet Daily News’ten Sevim Songün’e konuşan İdris, “El Nusra’ya hiçbir şekilde silah vermiyoruz ve onlarla işbirliği yapmıyoruz” dedi.

  El Nusra’nın ÖSO komutası altında çalışmaktan hoşlanmadığını ifade eden İdris, “Biz onlara hiçbir şekilde destek ya da silah vermiyoruz. Onlar savaşıyor, biz savaşıyoruz. Şu an aramızda hiçbir işbirliği yok” diye konuştu.

  Muhalefetin Esad güçleri karşısında galip gelmesi durumunda El Nusra’nın olası eylemleriyle ilgili bir soruya, yabancı savaşçıların çoğunluğunun ülkelerine döneceğini vurgulayarak yanıt veren İdris, “Bu zor bir soru. Biz zafere ulaştığımızda onların rolü ne olacak şu an tahmin edemiyoruz. Yabancı savaşçılar ülkelerine dönecek, Suriyeli savaşçılar çalışmaya başlayacak” derken savaştan sonra siyasetin ön plana geleceğini belirtti.

  “Bence El Nusra ile sorunu politikacılar çözmeli. Bu büyük bir sorun değil” diyen İdris, Suriye’deki savaşçıların yüzde 80’inin Suriyeli olduğunu da belirtti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı