Gündem Haberleri

  ÖSO komutanı Esad: AB elçisiyle toplandılar, bizsiz yeni ordu kurdular

  Muammer ELVEREN
  08.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) isim değiştirerek yeniden yapılanma kararı, ÖSO komutanı Riyad el Esad’ın tepkisini çekti.

  Suriye muhalefetinin oluşturduğu Yüksek Askeri Konsey, Hatay Altınözü’nde yapılan toplantıda, silahlı grupların yarattığı olumsuz imajı silmek, dağınıklığı önlemek ve uluslararası yardımlar için daha güvenilir bir platform oluşturmak üzere ÖSO’nun adını “Suriye Ulusal Ordusu”(SUO) olarak değiştirmiş, başına da Riyad el Esad yerine Tümgeneral Muhammed Hüseyin Hac Ali’yi getirmişti. Riyad el Esad bu karara şu sözlerle tepki gösterdi:

  'Bu, diktatörlüktür'

  “Bu isim değişikliğinin anlamı nedir? Biz ulusal şahıslar değil miyiz? ÖSO başarısını ispatladı. Diğerlerinin bizimle işbirliği içinde birliği koruması gerekirdi. Beşar Esad’ın devrilmesinden sonra ülkede kaos yaratacak militanlara dönüşeceğimiz iddiaları asılsız. Önce Allah’a, sonra da halkımıza güveniyoruz. ÖSO, kurulacak Ulusal Ordu’nun çekirdeğini oluşturacaktır. Bu orduyu kuranlar, bizi ancak bazı şahısların araya girmesi üzerine çağırdılar. AB ülkelerinden birinin büyükelçisinin de hazır bulunduğu toplantıda kendi başlarına kararlarını aldılar. Bu, diktatörlüktür.”

  Yeni ordunun oluşumunu bir Alman ajansının sorularını yanıtlarken eleştiren Albay Esad, komutanı olduğu ‘Özgür Suriye Ordusu’nun halkın bir parçası olduğunu, aşırılığa ve şiddete karşı olduklarını söyledi.

  Tümgeneral Ali komutasındaki Suriye Ulusal Ordusu'nun, Suriye'deki birlikler üzerinde tesirinin olmadığını da savunan Esad, "İmkanlarımızın sınırlı olmasına rağmen bize tabi olan 100'ün üzerinde tugay bulunuyor. 60 bin savaşçısı olan Özgür Suriye Ordusu, Suriye'nin yüzde 70'inden fazlasına hükmediyor" iddiasında bulundu.

  'Generaller böyle istedi'

  Ancak Riyad el Esad’ın bu eleştirilerine rağmen Özgür Suriye Ordusu ‘Askeri Konsey Başkanı’ Tuğgeneral Mustafa eş-Şeyh, Monte Carlo Radyosu'na yaptığı açıklamada, ‘Suriye Ulusal Ordusu'nun kurulmasına destek verdiklerini, Suriye ordusundan ayrılan generallerin sayısının 70'i aştığını, Özgür Suriye Ordusu'nun yeniden yapılandırılmasının, bu generallerin istekleri doğrultusunda gerçekleştiğini söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı